chor 201916 listopada odbył się w Krakowie XVII Przegląd Pieśni Patriotycznej. Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia MB Częstochowskiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka. Przegląd zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.
Na udział w tym przeglądzie jeszcze we wrześniu zdecydował się chór Regnum Sonoris. Od początku roku szkolnego trwały intensywne przygotowania do konkursu. Regulamin zakładał przygotowanie 5 pięciu pieśni patriotycznych, z których jury do prezentacji w przeglądzie wybierze dwie. Dyrygentka chóru Pani Katarzyna Moździerz wybrała następujące utwory:, „Pałacyk Michla”, „Piechota”, „Marsz, marsz Polonia”, „Mury” i „Niepodległa, Niepokorna”. Wszystkie utwory opracowane zostały w układzie 3 głosowym a’capella oraz z podkładem. Chór spotykał się przynajmniej dwa razy w tygodniu, było wiele dodatkowych prób, gdyż repertuar okazał się bardzo trudny.


Rankiem 16 listopada do Krakowa wyjechała starsza chórzystów od klasy 6 do 8. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory oraz lekki stres, który wzrastał wraz ze zbliżaniem się do miejsca przeglądu. Jak podał w niedzielę portal eKAI ...”Blisko 500 osób wzięło udział w sobotnich przesłuchaniach w ramach XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Krakowie. Cały dzień jury i publiczność mogła usłyszeć pieśni chwalące piękną i niełatwą historię Polski.
Jak wskazała Katarzyna Patalas, współorganizatorka wydarzenia z ramienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przegląd co roku jest wyjątkową przestrzenią spotkania pokoleń. – Śpiewa nie tylko młodzież, ale również przedszkolaki i seniorzy. Wszyscy łączą się tutaj, by wyrazić radośnie i bardzo emocjonalnie swoją miłość do ojczyzny. Nasze stowarzyszenia ma w swoich założeniach szerzenie pięknego patriotyzmu i to właśnie staramy się robić – powiedziała.
W sobotę odbyły się przesłuchania, podczas których publiczność mogła usłyszeć m.in. „Niepodległa Niepokorna”, „Ojczyzno ma” czy też „Rozkwitały pąki białych róż”. Jak przyznawali śpiewający, pieśni o Polsce bardzo poruszają i są nauczaniem o kraju w pigułce.”…
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej przywitała wykonawców jak zawsze niezwykle ciepło i życzliwie. Po rozśpiewce chór był gotowy do występów, ale niestety ze względu na duże opóźnienie prezentacja nastąpiła zamiast o godz 12 dopiero o 14.30. Jury przeglądu, pod kierunkiem prof. Rafała Marchewczyka wybrało do prezentacji na scenie dwie pieśni – Marsz, marsz Polonia/a’capella/ i Niepodległa, Niepokorna /z podkładem/. Utwory były ambitne i wymagały od chóru sporych umiejętności wokalnych. Występ się udał choć wszyscy bardzo żałowaliśmy że nie wybrano nam „Murów”. Popołudnie chórzyści spędzili na miłym leniuchowaniu w Krakowie. Każdy jednak oczekiwał na wiadomość od organizatorów, czy udało się zakwalifikować do Koncertu Galowego. Dopiero późnym wieczorem opiekunka chóru dowiedziała się, że nasz chór został Laureatem Przeglądu i został zaproszony na Koncert Galowy. Cały chyba hotel słyszał radość naszych chórzystów.
Na drugi dzień w godzinach przedpołudniowych odwiedziliśmy sanktuarium Jana Pawła II. Nawet udało nam się zasiewać kilka pieśni w Kaplicy. Po południu wszyscy wzięli udział w seansie filmowym. O godz 17.00 odbyła się uroczysta Msza Św, z udziałem zaproszonych gości, uczestników i jury konkursu. Nasz chór spotkało kolejne wyróżnienie – chór poprowadził oprawę muzyczną Mszy św, śpiewając pieśni liturgiczne oraz patriotyczne. Koncert galowy rozpoczął się o godz. 18.30 . 14 pomiotów wykonawczych zostało zakwalifikowanych do udziału w koncercie. Jak podało eKAI… „ W kategorii solistów nagrodzono Jakuba Gorzkowskiego, Dawida Pacia, Julię Boronowicz, Ewę Marek, Emilię Ryś, Natalię Wójcik, Monikę Stachurę, Julię Kupiec, Oliwię Bąk oraz Katarzynę Kuczełę. Wyróżnionymi zespołami zostały „Skrzypnianki” oraz Aleksandra Rudkowska i Wiktoria Prostak wraz z orkiestrą dętą „Przyszłość”.
W kategorii chórów uhonorowano „Regnum Sonoris”, zaś w kategorii przedszkola dzieci z grup „Pszczółek” i „Sówek” z Samorządowego Przedszkola nr 33 w Krakowie. Nagrodę Grand Prix konkursu zdobyła Klaudia Cichy.”...
Chór Regnum Sonoris otrzymał nagrodę Wojewody Małopolskiego oraz nagrodę od Dzielnicy XVIII – Nowa Huta. Po pięknym i bardzo wzruszającym wykonaniu pieśni Niepodległa Niepokorna chór otrzymał gromkie brawa.
Do Libuszy wróciliśmy bardzo zmęczeni ale szczęśliwi i dumni...
Linki - XVII Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej w Krakowie
http://franciszkanska3.pl/wszystkie-galerie/xvii-malopolski-przeglad-piesni-patriotycznej
https://krakow.gosc.pl/gal/pokaz/5989568.XVII-Malopolski-Przeglad-Piesni-Patriotycznej/20#gt
https://www.niedziela.pl/artykul/46162/Na-patriotyczna-nute

 

 

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Sunday the 9th. . Joomla 3.0 Template.