kazdy inny 2019Każdy inny, wszyscy równi… takie hasło przyświecało obchodom Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 grudnia w naszym przedszkolu. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu wzięły oddziały integracyjne „Leśne duszki’ oraz „Skrzaty”. Dzieci miały możliwość doświadczenia, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową.
Na początku przedszkolaki wysłuchały bajki terapeutycznej, którą przeczytał Pan Dyrektor Aleksander Kalisz. Następnie przeprowadzono z dziećmi krótką pogadankę na temat niepełnosprawności; dzieci poznały co to jest niepełnosprawność, jej główne rodzaje. Głównym celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne, a o których reszta społeczeństwa na co dzień nawet nie myśli.

W tym celu skonstruowane zostało mini-eksperymentarium, w skład którego wchodził tor przeszkód oraz kąciki sensoryczne. Ciekawie zaaranżowane ćwiczenia pozwoliły przedszkolakom doświadczać i poznawać odczucia osób niepełnosprawnych: wczuwali się w sytuacje osób jeżdżących na wózkach; osób niepełnosprawnych ruchowo, doświadczyli, jak trudne jest pokonywanie barier architektonicznych; układali puzzle z zasłoniętymi oczami; budowali wieże w rękawicach kuchennych; rozpoznawali przedmioty poprzez dotyk- poznawali świat osób niewidomych m.in. alfabet Braille’a ; mając na uszach słuchawki wczuwali się w sytuacje osób niesłyszących- rozpoznawali słowa próbując wyczytać z ust. Mogli również zrozumieć świat osób niemówiących – zobaczyć, że porozumiewają się za pomocą piktogramów lub języka migowego. Wszystko to, dostarczyło dzieciom dużo wrażeń i wiele emocji.
Gościnnie, w tym dniu, wystąpiła grupa Skrzatów, która w sposób bardzo wesoły, z wielkim kunsztem aktorskim, przedstawiła uczestnikom wiersze Juliana Tuwima zatytułowane „Rzepka” oraz „Okulary”.
Celem tego wspólnego eksperymentowania było przede wszystkim przybliżenie i zrozumienie świata osób niepełnosprawnych a także upowszechnienie pozytywnych postaw okazywania tym osobom swojej życzliwości i chęci niesienia pomocy- tak Pan Dyrektor podsumował spotkanie. Przypomniał również abyśmy nie zapomnieli o swoich bliskich – tych starszych – którzy też utracili swoją pełnosprawność z racji wieku.
Na koniec nastąpiło rozdanie słodkiego poczęstunku, a całość umiliło uczestnikom wysłuchanie piosenki S. Soyki pt. „Tolerancja”.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą inicjatywę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Tuesday the 2nd. . Joomla 3.0 Template.