holandia 2016W dniach 21-22 czerwca bieżącego roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy gościliśmy dwóch nauczycieli ze szkoły partnerskiej Zwijsen College w Veghel w Holandii. Paul Meijer i Jac van Beek przyjechali na wizytę przygotowawczą w ramach projektu FAST „Food and Sustainability Thrive” Erasmus + AK2. Projekt będzie dotyczył ekologii i produkcji żywności w naszych regionach. Uczniowie porównają różne (ekologiczne) okoliczności dotyczące produkcji żywności, a nauczyciele porównają systemy edukacyjne i swoje metody nauczania .

W marcu 2016 został złożony wniosek projektu w ramach akcji 2 „Partnerstwa strategiczne” polegający na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych zajmujących się edukacją szkolną. Projekt ma na celu wprowadzenie długofalowych zmian i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia. Grupa projektowa składa się z 8 państw, a wśród nich : Słowenia, Włochy, Portugalia, Dania, Hiszpania, Polska, Niemcy i Holandia.


21 czerwca, po przyjeździe do Libuszy i zakwaterowaniu się w hotelu nasi goście - Paul Meijer i Jac van Beek , Zwijsen College Veghel – i nauczyciele z grupy projektowej zostali zaproszeni przez Dyrekcję Szkoły na spotkanie integracyjne. Podczas uroczystej kolacji omówiliśmy etapy realizacji działań projektowych, terminarz spotkań i przedstawiliśmy propozycje harmonogramów spotkań roboczych. Drugiego dnia nasi goście zwiedzili szkołę, spotkali się z nauczycielami naszej szkoły i uczniami zaangażowanymi w projekt. Uczniowie mieli okazję by zapytać o swoich rówieśników, ich szkołę i czas wolny. Następnie odbyło się spotkanie z Dyrekcją Szkoły i grupą projektową, w trakcie którego nasi goście opowiedzieli nam o swojej szkole i systemie edukacyjnym, wymieniliśmy swoje doświadczenia w zakresie projektów i wymiany międzynarodowej. W wolnej chwili nasi goście zwiedzili Biecz a później udali się do Krynicy-Zdroju, gdzie zobaczyli piękne miasto, krajobrazy a przede wszystkim odwiedzili znane pijalnie i skosztowali znakomitych wód leczniczych – unikalnych w skali europejskiej wód o niezwykle wysokiej mineralizacji. Po powrocie do Libuszy nasi goście wzięli udział w uroczystej gali „Wszystko ma swój czas” , w trakcie której po krótce przedstawiliśmy im dorobek i osiągnięcia z całego roku szkolnego. Na gali goście zostali ciepło powitani przez Mirosława Wędrychowicza, Burmistrza Biecza, który wręczył im upominki i piękne albumy oraz wyraził nadzieję i gotowość do realizacji wspólnego projektu. Podkreślił, że to ogromna okazja dla szkoły i gminy na promocję nie tylko w środowisku lokalnym ale tez i zagranicą.
Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, świetne humory, zapał do działania i dobra organizacja, dzięki której w tak krótkim czasie udało się zrobić i zobaczyć tak wiele.
Z wieeeelką niecierpliwością czekamy na pozytywne wiadomości ze strony Agencji Narodowej i z początkiem nowego roku szkolnego pełni zapału rozpoczynamy realizację tego projektu. Głęboko wierzymy, że będzie on równie udany i bogaty w doświadczenia jak i te poprzednie.

Few words about the project in English
"Together we are preparing for the Erasmus+ Project "FAST", in which "Food and Sustainability Thrive". We are keen to start this science project with each other about sustainability, especially ecology and the production of food in our regions.
The students will compare the diverse (ecological) circumstances concerning food production with our partner schools. The teachers will compare their teaching methods to those of the their colleagues at the partner schools, with the students as "judges".
We all believe in the success of this project.
Our partners are:
• Gimnazija LEDINA (http://www.ledina.si) in Slovenia
• SIS Caterina Percoto (http://www.liceopercoto.ud.it) in Italy
• AEJAC (http://WWW.ESTAVIRA.COM) in Portugal
• Frederiks skole (http://frederiks-skole.skoleporten.dk/) in Denmark
• collegi sagrada Familia (http://www.safasp.net) in Spain
• Zespol Szkolno-Przedszkolny w Libuszy (http://www.zsplibusza.pl) in Poland
• Leni Valk Real Schule (http://www.leni-valk-realschule.de/) in Germany
• Zwijsen College Veghel (http://www.zwijsencollege.nl)


Katarzyna Guzior
Koordynator Projektu

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Tuesday the 25th. . Joomla 3.0 Template.