sprzatanie cmentarzaDnia 25 października 2016 roku członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej wraz z uczniami klasy III Gimnazjum udali się na wojskowy cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów. Uczniowie wyszli z inicjatywą posprzątania miejsca,na którym pochowani są żołnierze walczący w pierwszej wojnie światowej. Wyposażeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze przystąpili do pracy, sprzątając przez kilka godzin teren cmentarza.
Działania uczniów wpisują się w ścieżkę „kultury pamięci”, a więc kultywowania polskich tradycji i obyczajów, polskiego języka, historii, sztuki, pamięci o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzania tożsamości naszych wspólnot lokalnych. Naszym wspólnym celem było uświadomienie mieszkańcom Libuszy, że na terenie ich miejscowości znajduje się takie miejsce pamięci.
Uporządkowaliśmy wspólnie około 5 grobów, a następnie położyliśmy na nich stroiki, które własnoręcznie wykonali uczniowie. Zapaliliśmy również symboliczne znicze.


Akcja, którą zapoczątkowali uczniowie naszej szkoły, mamy nadzieję, że będzie kontynuowana również w latach następnych. Dzięki niej oddajemy cześć zmarłym i uczymy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.


"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim".

Uczniowie biorący udział w akcji:
Urszula Wojna, radna MRM
Aleksandra Przybyłowicz, radna MRM
Kacper Woźniak
Izabela Szkaradek
Kinga Maszewska
Katarzyna Kosiba
Opiekun: p.Sabina Król

 

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Saturday the 6th. . Joomla 3.0 Template.