akademia zdrowego 2015W roku szkolnym 2015/16 przystąpiliśmy do programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, którego głównym celem jest propagowanie zdrowego trybu życia.
W ramach warsztatów z akcji XVI „Z Janem Brzechwą o zdrowiu” zrealizowane zostały trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich (zrealizowany przez dzieci z grupy „Pszczółki”), był poświęcony higienie jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się z niego jak powinny prawidłowo dbać o zęby i co warto jeść, aby były one zdrowe. Dzieci obserwowały pokaz prawidłowego mycia zębów. Wszystkie w ramach zajęć plastycznych wykonały szczoteczki do zębów z patyczków po lodach, plasteliny i wykałaczek, rysowały produkty, które należy jeść, żeby mieć zdrowe ząbki. Każde dziecko otrzymało również kolorowankę, gdzie znalazło się dużo informacji na temat: „Jak dbać o ząbki”. Wraz z wychowawcą grupy przygotowały plakat „Jak dbać o ząbki – o czym należy pamiętać, żeby były one zdrowe?” na konkurs organizowany przez markę Jordan współpracującą z Akademią.
Kolejny blok obejmował profilaktykę otyłości. Dzieci uzyskały wiedzę o tym co sprzyja nadwadze i otyłości, co trzeba jeść, żeby być zdrowym, sprawnym i szczupłym. Ważnym elementem profilaktyki otyłości jest ruch, dlatego przez cały rok szkolny bawiliśmy się w różne zabawy ruchowe na powietrzu oraz w sali (wszystkie dzieci z całego przedszkola).


Ostatni blok dotyczył sezonowych warzyw i owoców. Podczas praktycznych warsztatów dzieci dowiedziały się, jak domowymi sposobami wzmocnić odporność przed zimą. Rozpoznawaliśmy produkty, w których mieszkają witaminy. Szczególnie zajęliśmy się owocami i warzywami, dlatego stworzyliśmy sklepik z warzywami, przygotowaliśmy sałatki owocowo-warzywne, szaszłyki, dzieci wykonały różne prace plastyczne – wyklejanki owoców, warzyw. Uczyły się segregować i nazywać owoce i warzywa, rozpoznawały również dary, które przyniosła pani Jesień.

M.Stelmach

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Monday the 17th. . Joomla 3.0 Template.