wiertmet marszalek 2016Znamy już laureatów tegorocznych Kryształów Soli i Amicus Hominum. Statuetki z rąk marszałka Jacka Krupy odebrały najbardziej aktywne organizacje pozarządowe w regionie, a także osoby, które bezinteresownie pomagają innym. Gala rozdania nagród odbyła się podczas XIX Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 14 grudnia 2016 w Krakowie. Jego obrady otworzył z kolei Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. 

- Te dwa bardzo ważne wyróżnienia: Amicus Hominum – dla prawdziwych przyjaciół ludzi oraz Kryształy Soli – dla liderów w budowaniu wspólnego dobra, są docenieniem ogromnej roli, jaką III sektor pełni w życiu społecznym. To potwierdzenie, że są Państwo prawdziwymi architektami swojego otoczenia. Chcecie, aby zmieniało się ono na lepsze, a skala tych działań jest naprawdę imponująca. Od projektów kulturalnych i edukacyjnych, poprzez wsparcie wolontariatu i pomoc na rynku pracy, aż po opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi – wyliczał podczas gali marszałek Jacek Krupy.


Jak dodał podczas gali marszałek Jacek Krupa, mieszkańcy Małopolski coraz bardziej doceniają tę bezinteresowną pracę. – Małopolanie z roku na rok coraz chętniej przekazują organizacjom pozarządowym 1% swojego podatku. W tym roku do ngo z Małopolski trafiło ponad 20 mln zł – podsumował Jacek Krupa.
Z kolei Grzegorz Lipiec, członek zarządu, zauważał, że inicjatywy oddolne są dla samorządu województwa bardzo cennym źródłem inspiracji. – Doceniamy Państwa działania i pomysły. Właśnie dlatego w tym roku oddaliśmy w ręce Małopolan decyzję o 6 mln zł, które rozdzielono w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski – podkreślał.
Jak przedstawiają się tegoroczne wyniki nagród dla środowisk pozarządowych?
Grand Prix nagrody Kryształy Soli otrzymało Stowarzyszenie Europe4Youth - fundatorem tej nagrody była Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Z kolei Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Tarnowie zostało docenione za swoją działalność w kategorii polityka społeczna, zdrowie oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Za organizację, która najprężniej chroni dziedzictwo kulturowe, uznano z kolei Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych. Kryształ soli za działalność edukacyjną i naukową otrzymało Stowarzyszenie AIESEC Polska Komitet Lokalny Kraków. Laureatem nagrody w kategorii sport, turystyka, rekreacja, ekologia oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego został Uczniowski Klub Sportowy „WIERTMET” w Libuszy, a Stowarzyszenie Europe4Youth (w kategorii aktywizacja gospodarcza i obywatelska).
Podczas XIX Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych nagrodzono również laureatów nagrody Amicus Hominum, które jest przyznawane osobom prywatnym działającym bezinteresownie na rzecz innych. W tym roku statuetki otrzymali: Ks. Józef Orawczak, Artur Dziurman, Stanisława Szczepaniak i Alicja Czerwińska-Franek. Grand Prix powędrowało do Stanisławy Wodyńskiej.


Źródło: www.malopolska.pl/aktualnosci/wspolpraca/nagrody-dla-tych-ktorzy-pracuja-dla-innych

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Tuesday the 25th. . Joomla 3.0 Template.