dzien mis 2017Kolorowy lub bury, mały, duży, w kubraczku lub bez… Każde dziecko ma swojego ukochanego misia. Pluszak ten jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Stał się również bohaterem wielu książek i filmów. Być może dlatego doczekał się swojego święta… 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W szkolnym Dniu Pluszowego Misia wzięło udział 101 dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. W przeprowadzeniu misiowego spotkania pomogło mi pięć dziewczynek z Koła Przyjaciół Biblioteki. Z okazji tego miłego święta w piątek 24 listopada w naszej szkole jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w zaczarowaną krainę Misiów „Misiolandię”. Aby do niej wejść dzieci musiały mieć ze sobą pluszowego misia i otrzymać bilet wstępu.  Misiowe spotkania odbyły się w trzech grupach i trwały do godziny 10.40. Uroczystość rozpoczęła się wyświetleniem prezentacji multimedialnej, przedstawiającej historię pluszowego misia. A zaczęło się to tak…

 

W 1902 r. prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi wystawiono na strzał niedźwiadka. Mimo, że Prezydent był zapalonym myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia przestraszonego małego niedźwiadka.
Świadkiem tego zdarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom, właściciel sklepu z zabawkami, postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą Prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Nazwa ta do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Od tej pory rozpoczęło się „misiowe” szaleństwo, które trwa do dziś. W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Po tej części rozpoczął się czas zabaw i zgadywanek. W ich trakcie dzieci odgadywały tytuły i imiona bohaterów książkowych. Uczniowie mieli również za zadanie dokleić misiowi uszy, łapki i nóżki z zawiązanymi oczami, nakarmić głodnego misia. Również Panie wychowawczynie miały swoją konkurencję, która polegała na ułożeniu puzzli z postacią misia. No niestety nie było to takie proste. Spotkanie klas pierwszych rozpoczęło się krótkim przedstawieniem o „Złotowłosej i trzech niedźwiadkach” przygotowanym przez przedszkolaczki z grupy „Pszczółki” pod kierunkiem Pani Magdaleny Stelmach. Bardzo serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsza współpracę.
Na zakończenie klasa, która zdobyła największą liczbę punktów, otrzymała Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia i słodkie „małe co nieco”. Również uczniowie z klasy, z mniejszą ilością punktów, dostali dyplom Uczestnika Dnia Pluszowego Misia i słodkie „małe co nieco”.
Słodkości ufundował szkolny sklepik „Bankrut”, którego opiekunem jest Pani Renata Gryboś, za co serdecznie dziękujemy.

Mimo, że Światowy Dzień Pluszowego Misia już za nami - i że kończy się świętowanie, mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy tę wspólną zabawę.

K. Pabisz

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Monday the 1st. . Joomla 3.0 Template.