swieto dyni 2020Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić ,,Święto Dyni". W grupie ,,Skrzaty” takie święto obchodziliśmy we wtorek 29 września, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, żółto i zielono można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
Tydzień wcześniej Rodzice zostali poinformowani o organizacji takiego święta wraz z konkursem na różne wypieki, przetwory lub prace plastyczne.
Dzieci wcześniej wykonały dyniową dekoracje.
Naszą „imprezkę” rozpoczęliśmy tańcem z dynią oraz teatrzykiem do wiersza M. Kownackiej pt. ,,Dynia” .Na podstawie wysłuchanego wiersza pt. „Dynia” dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i ,że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.
Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie oraz slalom między dyniami.


Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania "dyniowego wnętrza". Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i próbowały już wysuszonych pestek dyni. Później przystąpiliśmy do prezentacji przyniesionych prac plastycznych. Wszyscy byliśmy zachwyceni pomysłowością i starannością wykonanych prac. Każda praca została nagrodzona.
Dzieci miały okazję przekonać się jak smakuje ciasto dyniowe, babeczki, ciasteczka które specjalnie na tę okazję przygotowały mamusie. Mama Antosia, mama Mikołaja, mama Filipa, mama Kuby pyszne ciasteczka i babeczki . Mama Michała upiekła pyszne dyniowe bułeczki do których był dżem dyniowy. Mama Emilki, Lilki i Frania pyszne ciasto dyniowe a mama Oli i Zosi drożdżowe dyniowe rogaliki prosto z piekarni. Ze względu na dużą ilość smakołyków nasze święto dyni i degustacja ciasteczek i innych wyrobów trwała trzy dni.
Na zakończenie święta Dyni Pani wręczyła każdemu przedszkolakowi własnoręcznie wykonany ”Dyniowy Order” a na podwieczorek był upieczony przez panią kucharkę dyniowy placek
Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.

C. Woźniak, A. Jantas

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Wednesday the 23rd. . Joomla 3.0 Template.