zdrowie odzywianie23 kwietnia 2021r. w grupie ,,Pszczółek" odbyły się zajęcia biblioteczne poświęcone zdrowemu odżywianiu. Realizowane treści związane były z udziałem grupy w programie ekologicznym Skąd się biorą produkty ekologiczne?", którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Zajęcia rozpoczęły się od oglądnięcia przez dzieci filmu edukacyjnego o ,,Piramidzie zdrowego żywienia" jako drogowskazu w komponowaniu codziennych jadłospisów. Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom utwory związane z konsekwencjami nieprawidłowej diety tj. ,,Łakomczucha" W. Drabika, ,,Bajka o złym barszczu, chciwej babie i mądrej misie" L. Krzemienieckiej.

Wspomniany został też oczywiście ,,Chory kotek" S. Jachowicza. Pani Kasia przyniosła również z biblioteki wiele ciekawych i ładnie wyglądających książek kucharskich z przepisami smacznych dań, ciast i deserów oraz książkę w której znalazły się zasady savoir - vivre zachowania się przy stole. Ważnym punktem zajęć była rozmowa na temat zdrowego odżywiania się poparta szerokim przykładem ilustracji. Wszystkie ,,Pszczółki" już od teraz wiedzą, że nadmiar soli, cukru, jak również wysokoprzetworzone jedzenie szkodzi zdrowiu. Wiedzą też, jak ma wyglądać i z jakich produktów powinien się składać codzienny posiłek przedszkolaka. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła zabawa w rozpoznawanie produktów spożywczych w oparciu tylko o degustację. Rozpoznawanie smaków i nazywanie tego, co wzięło się do ust bez wcześniejszego zobaczenia jest nie lada wyzwaniem. W trakcie trwania zajęć dzieci doskonaliły koordynację ruchową i zręczność poprzez niesienie na dłoni ,,tacy z posiłkiem" czyli klocka na krążku oraz nazwały przybory używane w kuchni do przygotowywania posiłków. Uwieńczeniem zajęć były własnoręcznie przygotowane przez dzieci kolorowe, wiosenne kanapki z ekoproduktów.
Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane w codziennym ekologicznym jadłospisie przedszkolaków i ich rodzin.

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Sunday the 9th. . Joomla 3.0 Template.