logo erasmus 2017Spotkanie projektowe ERASMUS+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy.

W dniach 05.03-09.03 2017 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy odbyło się spotkanie projektowe w ramach Erasmus+, AK2., projekty partnerstw strategicznych wspierające wymianę dobrych praktyk. W szkole gościliśmy 26 uczniów i 3 nauczycieli ze szkoły partnerskiej - Zwijsen College w Holandii. Od 1 września 2016 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy realizuje już czwarty międzynarodowy projekt. Jest on adresowany do uczniów i nauczycieli Gimnazjum i nosi tytuł „ Food and Sustainability Thrive” (FAST). Celem projektu jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju, poszerzenie horyzontów młodzieży, rzucenie nowego światła na hasło EKOLOGIA, zachęcenie do zwracania większej uwagi na środowisko, w którym żyjemy, na problemy ekologii oraz na znaczenie jakie ma dbanie o środowisko dla przyszłych pokoleń. W projekt zaangażowanych jest 7 szkół z takich krajów jak: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Dania, Holandia, Słowenia i Polska. 

erasmusTematem spotkania projektowego w Polsce była ekologia, miód i lecznicze wody mineralne. Poprzez ćwiczenia, kreatywne warsztaty, zajęcia integracyjne i sportowe oraz ciekawe przedsięwzięcia, uczniowie zgłębili pojęcie zrównoważonego rozwoju, zapoznali się z ideą obchodów Dnia Ziemi i zasadzili symboliczne drzewka, odwiedzili Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” gdzie w ramach „Wielkiej przygody z małą pszczołą” zwiedzili Muzeum Pszczelarstwa, laboratorium, degustowali różne rodzaje miodu, wykonali świeczki z węzy oraz zgromadzili informacje na temat poszczególnych rodzajów miodu i ich leczniczego zastosowania. Zebrane informacje uczniowie przedstawili w formie prezentacji multimedialnych swoim kolegom. Po powrocie do szkoły wykorzystując swoje zdolności manualne i wyobraźnię uczniowie wykonali własną pasiekę, przeprowadzili wywiad z pszczelarzem a następnie nakręcili „Honey Mannequin Challange”. Mimo wielu zaplanowanych działań i licznych przedsięwzięć każdego dnia uczniom nie brakowało energii. Od rana do późnych godzin popołudniowych pracowali nad projektem a i tak wieczorami znajdowali siły by uczestniczyć w niezwykle aktywnych zajęciach sportowych, meczach piłki nożnej i koszykówki prowadzonych przez naszych trenerów. Dobra energia, pozytywne nastawienie i świetny humor udzielały się rówieśnikom, nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w projekt.
Kolejnym tematem spotkania projektowego było zapoznanie się z rodzajami wód mineralnych i ich leczniczym zastosowaniem. W tym celu uczniowie udali się do Pijalni Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju. Tam mieli możliwość degustacji wszystkich wód mineralnych, zapoznali się z ich składem chemicznym oraz dowiedzieli się w leczeniu jakich schorzeń mogą być zastosowane.
W trakcie spotkania projektowego w Polsce odbył się konkurs na logo związane z tematyką realizowanego projektu. Każda szkoła partnerska przygotowała 3 prace, które zostały zamieszczone na platformie eTwinning a następnie przeprowadziła głosowanie na „the best logo” wśród uczniów swojej szkoły. Konkurs wygrała polska szkoła z logo wykonanym przez uczennicę klasy III B Gimnazjum Urszulę Wojnę. Serdecznie gratuluję Uli pomysłu, kreatywności a nade wszystko starań i trudu jaki włożyła w tą pracę.
Program spotkania był naprawdę bogaty i napięty mimo to oprócz kluczowych działań projektowych nasi goście odwiedzili urocze miasteczko Biecz, zapoznali się z jego historią i odwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne. Następnie przy ciasteczku i herbatce spotkali się z Burmistrzem Biecza Mirosławem Wędrychowiczem, który angażuje się i wspiera międzynarodowe inicjatywy naszej szkoły. Burmistrz wręczył gościom albumy i pamiątkowe foldery o Bieczu. W trakcie pobytu w Polsce uczniowie, zarówno polscy jak i holenderscy komunikowali się w języku angielskim co sprzyjało podnoszeniu kompetencji językowych, porównywali swój styl życia, harmonogram dnia, rozmawiali o szkole i swoich zainteresowaniach. Wszystkie te aktywności sprawiły, że uczniowie nawiązali ze sobą świetny kontakt, zaprzyjaźnili się i bardzo dobrze ze sobą współdziałali. W ostatnim dniu wizyty w Polsce ciężko im było się rozstać, jednak z przysłowiową łezką w oku pożegnali swoich kolegów bo wiedzą, że już za miesiąc znów się spotkają na międzynarodowym spotkaniu projektowym, które odbędzie się w Zwijsen College w Holandii. Tam grupa projektowa, która spotkała się w Polsce podzieli się wiedzą i doświadczeniami ze swoimi kolegami, propagując w ten sposób działania prośrodowiskowe i wszelakie zielone inicjatywy.


mgr Katarzyna Guzior
Koordynator Projektu

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Friday the 30th. . Joomla 3.0 Template.