Spotkanie projektowe w słonecznym Manises

comenius listW dniach 12.10.2013 – 19.10.2013 młodzież z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Libuszy wzięła udział w spotkaniu roboczym w ramach międzynarodowego projektu Comenius „Rzemiosło europejskie wczoraj, dziś i w przyszłości”. Spotkanie odbyło się w Manises, mieście hiszpańskim malowniczo położonym nad Morzem Śródziemnym w prowincji Walencja.

Już pierwszego dnia po zwiedzeniu szkoły, w której uczą się hiszpańscy rówieśnicy, odbyło się spotkanie integracyjne oraz prezentacja przygotowanych przez uczniów materiałów, ukazujących rozwój rzemiosła w przeszłości. Filmy i prezentacje multimedialne opowiadające o dawnych zawodach zostały zamieszczone na stronie internetowej projektu. W czasie wizyty wiele uwagi poświęcono ceramice, która jest dumą Walencji. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych, podczas których wykonali pięknie ozdobione płytki ceramiczne. Zwiedzili zakłady ceramiczne a także muzea ceramiki znajdujące się w Manises i Walencji, a przede wszystkim Museo Nacional de Cerámica mieszczące się w Palacio del Marqués de dos Aguas. Znajdują się tam setki różnorodnych płytek ceramicznych azulejos. Wielka atrakcją był czas spędzony w La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Mieście Sztuki i Nauki – „dzielnicy przyszłości”, zaprojektowanej przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się między innymi gmach opery, oceanarium, delfinarium, kino, planetarium, muzeum nauki. Mimo bardzo napiętego planu zajęć znalazł się czas na piknik na plaży, spacery urokliwymi uliczkami Manises i zajadanie paellą - regionalną potrawą z ryżu. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, toteż bardzo trudno było się rozstać.
Z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec i Hiszpanii. Odbędzie się ono w lutym w naszej szkole i mamy nadzieję, że będzie równie udane.

Prezentacja CRAFTSMANSHIP IN POLAND

Maria Mikos

 

comenius 2014v2Od 2012 roku Zespół Szkolno Przedszkolny w Libuszy realizuje trzeci już międzynarodowy projekt Comenius. Jest on adresowany do uczniów oraz nauczycieli gimnazjum i nosi tytuł „Rzemiosło europejskie dawniej, dziś i w przyszłości”. Celem projektu jest przede wszystkim preorientacja zawodowa, umożliwienie młodym ludziom odnalezienie się na rynkach pracy w Europie. Przygotowując projekt nawiązaliśmy kontakt ze szkołą niemiecką i hiszpańską. Działania projektowe pomagają młodzieży zorientować się w funkcjonowaniu europejskiego rynku pracy i rozpoznać własne zainteresowania i predyspozycje. Uczniowie dowiadują się, jakie zawody były popularne dawniej, jakimi technologiami pracowano.

Podczas wycieczek do zakładów pracy mogą obserwować warunki pracy, porozmawiać z rzemieślnikami. Uczniowie śledzą w Internecie oferty szkół ponadgimnazjalnych, dyskutują, jaki profil kształcenia umożliwi im w przyszłości podjęcie atrakcyjnej pracy. Interesują się, jakich pracowników poszukują firmy, jakie są możliwości kształcenia się w wybranym zawodzie, jakie warunki należy spełnić, by założyć własną firmę. Prowadzą także Kącik Comeniusa, gdzie zamieszczają efekty pracy projektowej i stronę internetową, na której można oglądać prezentacje multimedialne, filmy i inne materiały wypracowane podczas realizacji projektu. Uczniowie ze szkół zaprzyjaźnionych są w kontakcie – piszą do siebie, przesyłają kartki świąteczne.

Realizacja tego projektu to także możliwość poznania kultury innych krajów europejskich, zapoznanie się z systemem edukacyjnym i rynkiem pracy krajów partnerskich. Spotkania z rówieśnikami ze szkół partnerskich nie tylko budują przyjaźń, ale pomagają pozbyć się stereotypów, dostarczają wiedzy o Europie. Odbywają się spotkania projektowe – organizacyjne w szkole niemieckiej oraz robocze w Polsce i Hiszpanii. Biorą w nich udział uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich.

W dniach 24 - 28 lutego 2014r. w naszej szkole gościli nauczyciele i uczniowie z Niemiec i Hiszpanii. Program pobytu był bardzo bogaty i pewnie dlatego czas płynął bardzo szybko. Goście wzięli udział w zajęciach, których tematem były popularne współcześnie zawody. Podczas spotkań popołudniowych uczniowie zaprezentowali materiały o zakładach pracy znajdujących się w ich miejscowości. Polscy uczniowie nakręcili film o pracy w piekarni i garbarni. Film powstał dzięki życzliwości właścicieli zakładów, pani Iwony Rudek i pana Jana Wala, którzy nie tylko zaprosili młodzież do swoich firm, ale poświęcili im sporo czasu i opowiedzieli niezwykle ciekawie o swojej pracy. Goście i polscy uczniowie wzięli udział w warsztatach zabawkarskich, podczas których nie tylko prześledzili proces powstawania unikatowych lalek, ale także przy pomocy pracowników zakładu wykonali własne lale w pięknych, polskich ludowych strojach. Ważnym punktem programu było zwiedzanie Biecza ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji Muzeum Regionalnego, dotyczącej bieckiego rzemiosła. Na niezwykle sympatyczne spotkanie przy herbatce i ciastku w siedzibie lokalnego rozbójnika Becza zaprosiła gości i szkolną młodzież pani Burmistrz Urszula Niemiec. Niezwykle atrakcyjna okazała się wizyta w stadninie koni huculskich w Regietowie. Niestety brak śniegu uniemożliwił zorganizowanie kuligu, ale podczas przejażdżki bryczkami, pieczenia kiełbasek, wspólnego śpiewania i tańca było bardzo wesoło. Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów, następnie nasi goście udali się do Krakowa, by zwiedzić Tyniec, Wawel i Krakowski Rynek. Było to bardzo ciekawe spotkanie i zostało wysoko ocenione przez naszych gości. Z wielką satysfakcją śledziliśmy otwartość i umiejętności językowe naszych uczniów.

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Friday the 30th. . Joomla 3.0 Template.