Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

95 – lecie Ligi Ochrony Przyrody

Zdjęcie przedstawia uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w sejmiku ekologicznym w Korczynie. Na zdjęciu uczniowie wraz z opiekunem. Uczniowie biorą udział w różnych akcjach na rzecz ochrony środowiska.  Trzymają w rękach domki dla owadów.

Treść

2 marca 2024r. w Kinie Sokół w Starym Sączu odbyły się uroczyste obchody 95 - lecia działalności Ligi Ochrony Przyrody.
Liga Ochrony Przyrody powstała w 1928 r. Jej organizatorami byli wybitni uczeni przyrodnicy i krajoznawcy, między innymi: Władysław Szafer, Walery Goetel, Aleksander Janowski, Bolesław Hryniewiecki, Mieczysław Limanowski. Pierwszy Zjazd Organizacyjny odbył się 9 stycznia 1928 roku, na którym prezesem Zarządu Głównego został wybrany prof. Józef Morozewicz. Okupacja kraju w okresie 1939 - 1945 uniemożliwiła prowadzenie zorganizowanej działalności LOP. Po II wojnie światowej Liga wznowiła działalność. Pierwsze powojenne posiedzenie Zarządu Głównego odbyło się 17 lipca 1945 r. w Łodzi. Prezesem został wybrany prof. Edward Potęga. W okresie powojennym Liga największe znaczenie przywiązywała do edukacji proekologicznej i kształtowania pozytywnej postawy społeczeństwa wobec ochrony przyrody, szczególnie wśród młodzieży. Liga swoją działalnością objęła cały kraj. Główne cele organizacji to: prowadzenie działalności edukacyjnej w celu kształtowania właściwego stosunku społeczeństwa do przyrody; popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i ochronie przyrody; zachęcanie do podejmowania i wykonywania społecznie użytecznych prac na rzecz środowiska przyrodniczego; inicjowanie oraz inspirowanie działań na rzecz środowiska przyrodniczego; czuwanie nad przestrzeganiem prawa ochrony przyrody oraz interweniowanie w przypadkach jego naruszania.
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: Piotr Zacharski - wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody,  dr inż. Marcin Guzik - dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Edward Ciągło - przedstawiciel starosty nowosądeckiego oraz Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza. Szczególnie licznie zgromadzili się także leśnicy oraz opiekunowie szkolnych kół LOP.
Była to wspaniała okazja do przypomnienia historii Ligi Ochrony Przyrody, najważniejszych działań podejmowanych przez opiekunów i członków Szkolnych Kół LOP, ale także wyróżnienia osób szczególnie zaangażowanych w działalność organizacji. Zasłużeni otrzymali Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony środowiska i klimatu”, Medale „Za Zasługi dla Ochrony Przyrody i Kształtowania Środowiska” oraz Odznaki Honorowe LOP. 
Miło nam poinformować, że złotą odznakę honorową „Zasłużony dla ochrony przyrody” za zaangażowanie i zasługi otrzymała Pani Justyna Rutana - organizator i koordynator wielu akcji na rzecz ochrony środowiska. Należy podkreślić, że działalność ekologiczna w naszej szkole zawsze była i będzie jednym z priorytetowych zadań, które nauczyciele realizują wraz z uczniami. Uczniowie naszej szkoły nieraz udowodnili, że sprawy ochrony środowiska są dla nich bardzo ważne. Braliśmy udział w wielu akcjach i konkursach organizowanych na etapie gminnym, powiatowym czy ogólnopolskim. Udało się wielokrotnie osiągnąć bardzo wysokie lokaty i zdobyć cenne nagrody. 
„Coraz gorsza jakość powietrza, kurczące się zasoby wody pitnej, rabunkowa gospodarka leśna, góry śmieci oraz ginące gatunki roślin i zwierząt. Skutki bezmyślnego działania człowieka coraz dotkliwiej odczuwać będą przyszłe pokolenia. Dlatego oprócz pracy nad własną postawą wobec natury niezbędna jest także edukacja proekologiczna dzieci.”
Już od najmłodszych pokoleń musimy kształtować wśród dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za środowisko, empatii oraz rozwijać umiejętności uczniów i uczennic, które w przyszłości pozwolą im zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami związanymi ze środowiskiem naturalnym. 
Z okazji 95 – lecia LOP gratulujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanym w ochronę naszej planety. Życzymy kolejnych sukcesów i mnóstwa satysfakcji z podejmowanych działań. 
 

249102