Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy włączają się w działania interesujących projektów edukacyjnych i kulturalnych realizowanych poza szkołą, jak projekt „Młodzież w Działaniu” realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej.
W ramach projektu uczniowie gimnazjum
- uczestniczyli w warsztatach fotograficznych w studiu fotograficznym „Edgor-film”. Zawodowy fotograf, Pan Edward Wresiło, opowiedział młodzieży o swojej pracy, o urządzeniach potrzebnych do zrobienia i wywołania profesjonalnych zdjęć. Każdy z uczniów mógł zrobić kilka zdjęć swoim kolegom lub do nich pozować. Pod koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zdjęcia.
- obejrzeli w krakowskim Teatrze Bagatela spektakl „Szalone nożyczki”, niezwykłą komedię kryminalną cieszącą się niesłabnącą popularnością od 2006 r. Ta improwizowana - pełna humoru i dowcipu - opowieść oparta jest w dużej mierze na dialogu z widzem.
- brali udział w warsztatach tanecznych ucząc się dawnych tańców, jak chodzony, sztajer, kujawiak.
- uczestniczyli w warsztatach teatralnych, gdzie poznawali tajniki gry aktorskiej.
Również w ramach projektu zrealizowane zostało przedstawienie „Legenda o księżnej Libuszy”, w którym występują wszyscy uczniowie klasy IIb i uczeń klasy VI b szkoły podstawowej. Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o „Legendy i opowieści bieckie” Gabrieli Ślawskiej. Dekoracje do przedstawienia malowały uczennice klasy Ib gimnazjum, należące do Koła Przyjaciół Biblioteki. Pomocą służyli rodzice uczniów, wśród których przede wszystkim należy wymienić Pana Kazimierza Niziołka, który zrobił dla celów przedstawienia trzy drewniane koniki.
Premiera sztuki odbyła się 15 marca 2013 r. o godz. 16.00, a widzami byli rodzice występujących uczniów. Na przedstawienie przygotowany został folder o sztuce i aktorach.
Następnie przedstawienie zespół „Nasza Klasa” wystawił trzy razy 22 marca dla przedszkolaków z „zerówki” i klas I- III szkoły podstawowej.
Przedstawienie urozmaicone muzyką i tańcami bardzo się widzom podobało. Mamy nadzieję, ze przygoda dzieci z teatrem nie skończy się na tej jednej inscenizacji, lecz rozwinie się w przyjemność oglądania sztuk teatralnych.