Biblioteka szkolna składa się z wypożyczalni i czytelni.
Wypożyczalnia dysponuje bogatym księgozbiorem, którego 80% stanowi literatura piękna dla dzieci i młodzieży oraz lektury do języka polskiego. Pozostałe zbiory to literatura popularno-naukowa i księgozbiór podręczny oraz zbiory multimedialne. Zbiory z literatury pięknej są systematycznie wzbogacane o nowości wydawnicze zgodnie z myślą zaspokajaniu indywidualnych zainteresowań i upodobań czytelniczych uczniów.
Nasza biblioteka jest skomputeryzowana już od 2003 roku. Program komputerowy Biblos zawierał nie tylko katalogi książek znajdujących się w bibliotece, ale także dane o czytelnikach i ich wypożyczeniach oraz o użytkownikach czytelni. Obecnie baza danych wprowadzana jest do programu MOL NET+, który jest kompatybilny z dziennikiem elektronicznym UONET+. Proces obsługi czytelników (wypożyczenia i zwroty książek) jest również zautomatyzowany dzięki czytnikowi kodów kreskowych.
W czytelni znajdują się encyklopedie, słowniki i inne wydawnictwa popularno-naukowe z różnych dziedzin wiedzy. Można tu również skorzystać ze stanowiska komputerowego ze swobodnym (w ramach regulaminu) dostępem do Internetu. Można tu również pograć w gry planszowe (jest już prawie 30), z których największą popularnością cieszą się Rummikub, Uno, Jenga i Dobble.
Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00.
Działa zgodnie ze Statutem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy i Regulaminem Biblioteki. W tym roku szkolnym w związku z pandemią obowiązują dodatkowo Procedury bezpieczeństwa pracy biblioteki szkolnej.
W bibliotece jest zdecydowanie ciszej niż na szkolnych korytarzach. Więc uczniowie chętnie tu przychodzą odpocząć od gwaru korytarza podczas szkolnej przerwy. Grają w „planszówki”, przeglądają książki, odrabiają zadania domowe i korzystają z Internetu. Przy bibliotece działają także Koło Biblioteczne i Rummikub Club (Klub Gier Planszowych).
W bibliotece pracują mgr Katarzyna Pabisz i mgr Mariola Mrozek.
Aktualności z codziennej działalności biblioteki znajdują się od II 2016 na Facebooku biblioteki - www.facebook.com/biblioteka.libusza/