Historia szkoły w Libuszy sięga XVI wieku. Już w 1595 roku funkcjonowała całkiem nieźle szkółka parafialna, w której nauczycielem był wynagradzany przez parafię organista.
Rok szkolny 1986/87 rozpoczął się w radosnym nastroju. Nauka odbywała się w nowych salach, wyposażonych w ładne meble i nowe pomoce dydaktyczne. Od dnia rozpoczęcia budowy trwały prace przygotowawcze do nadania szkole imienia naszego rodaka, pochodzącego z Libuszy profesora Aleksandra Kosiby.
Oficjalne nadanie szkole imienia miało miejsce 8 listopada 1986 roku. Gospodarzem imprezy była pani dyrektor szkoły Danuta Trojanowicz. Szkoła w Libuszy należała do najmłodszych obiektów oświatowych w gminie, ale wkrótce stało się jasne, że w obliczu zwiększającej się liczby oddziałów i dynamicznego rozwoju wsi, konieczna jest praca szkoły na dwie zmiany.
O tempie pracy niech świadczy fakt, że już 12 listopada 1996 roku został uroczyście położony kamień węgielny. Wmurowania dokonał burmistrz Miasta i Gminy w Bieczu mgr Kazimierz Grzesiak i złoty medalista z Atlanty Włodzimierz Zawadzki. Kolejne cztery lata zostały podporządkowane nowej inwestycji.
Na początku roku szkolnego 2006/2007 oddano do użytku poddasze Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, w którym zlokalizowane są nowe sale lekcyjne ( m.in. nowa sala komputerowa, sala języków obcych oraz sala plastyczna). Wszystkie pomieszczenia zapewniają komfortową i przyjemną naukę.
06.05.2010r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia profesora Aleksandra Kosiby Przedszkolu i Gimnazjum, nadaniem sztandaru Zespołowi Szkolno Przedszkolnemu w Libuszy, X rocznicy powstania Gimnazjum w Libuszy, poświęcenia sal lekcyjnych w obiekcie szkolnym - otwarto w tym czasie do dyspozycji uczniów i nauczycieli drugą część poddasza gdzie powstały nowe klasopracownie: muzyczna, matematyczna, j.niemieckiego oraz świetlica. W następnym roku szkolnym dzięki staraniom dyrektora szkoły pana Aleksandra Kalisza oddano do dyspozycji nowoczesny i bezpieczny plac zabaw zlokalizowany na zapleczu szkoły oraz nową salę komputerową.
* - tekst zaczerpnięty za zgodą autora ze strony pani mgr Anny Dykas http://www.td.lobiecz.pl/zslibusza.html