pasowanie czytelnik2013Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Dnia 26 marca 2013 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej. Przygotowały je uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki. Krótkie przedstawienie wprowadziło uczniów w zasady korzystania z biblioteki i zapoznało z zasadami obchodzenia się z książką, w taki sposób by długo służyła czytelnikom.

 

Poniżej przedstawiamy kilka powodów, do których warto, choćby czasem, sięgnąć po dobrą książkę.
- Czytanie uczy myślenia.
Podstawy komunikacji międzyludzkiej oparte są na słowie, gdyż to właśnie ono poprzez odwołanie się do świadomości jest podstawą naszego myślenia. W konfrontacji książki z przekazem telewizyjnym język okazuje się bardziej uniwersalny. Dzięki niemu możemy wyrazić zarówno wydarzenia zewnętrzne, jak również przeżycia wewnętrzne, zjawiska świata materialnego i niematerialnego. Ludzie są istotami myślącymi, bo operują słowem, a nie dlatego, że widzą. Zwierzęta również widzą, lecz nie myślą. Uczucia i myśli docierające do naszej świadomości za pomocą słów nie mają odpowiednika w prostych symbolach wizualnych.
- Czytanie pobudza wyobraźnię.
Większość ludzi niestety poddało się dominacji telewizji, Internetu i gier komputerowych. Niczego nie musimy sobie wyobrażać czy dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół wygląda tak, jak zechcemy. Dobra książka porusza i ożywia umysł. Liczne badania wykazały, że dzieci, którym czytane są kilka razy w tygodniu bajki mają lepszą wyobraźnie i rzadziej ulegają stresowi.
- Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się.
Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest nierozłącznie związane z mówieniem i pisaniem. Tych, którzy nie czytają nic albo niewiele, bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem typowych zwrotów, zacinaniem się, zastępowaniem słów gestami lub imitowaniem dźwięków. Czytanie książek w dobry sposób wypiera posługiwanie się takimi wyrazami jak „fajnie” i „super”. Przeprowadzone w Anglii badania ujawniły, że istnieje zależność między godzinami spędzonymi przed ekranem, a rozwojem słownictwa. Okazało się, że prawie wszystkie tzw. "telewizyjne dzieci" mówią w wieku 3 lat na poziomie dzieci młodszych o rok.

XI GMINNY KONKURS CZYTELNICZY „JEDEN Z DZIESIĘCIU Z KORCZAKIEM”

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu zorganizowała konkurs czytelniczy „Jeden z dziesieciu…” dla uczniów klas IV-VI po raz jedenasty. Tym dotyczył Janusza Korczaka. Uczestnicy konkursu musieli przeczytać dwie jego powieśći „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na wyspie Bezludnej”. Na konkurs, który odbył się 11 grudnia 2012 r. zgłosiło się 18 uczniów, w tym dwie uczennice naszej szkoły – Aleksandra Przybyłowicz z kl. Vb i Katarzyna Grygowicz z kl. VIb. Poziom był wyrównany, w pólfinale, do którego zakwaliłikowały się obie uczennice, wyjątkowo wzięło udział 11 uczniów ze względu na jednakową ilość punktów. Do finału przeszła Aleksandra Przybyłowicz, która zajęła w konkursie III miejsce. Szczegółowe informacje i zdjęcia można znaleźć na stronie www.biblioteka.biecz.pl.

MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W tym roku szkolnym misiowe święto pełne konkursów odbyło się w poniedziałek 26 listopada 2012. Przygotowały je uczennice klasy Ib gimnazjum – Anka, Justyna, Joanna, Klaudia, Monika, Natalia i Sylwia – należące do Koła Przyjaciół Biblioteki. Konkursy prowadziły przebrane za misie Uszatka, Fantazego, Padingtona, Colargola, Kubusia Puchatka, Bunię i Sani. Na misiowe świeto zaproszone zostały przedszkolaki z zerówki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
Jednym z zadań konkursowych było rozpoznawanie misia po piosence. Najszybciej odgadywaną piosenką była piosenka GUMISIÓW.

Misie harcują, po lesie szarżują,
wszędzie słychać donośny ich śmiech.
Zawsze zwycięskie, waleczne rycerskie,
każda przygoda zapiera nam dech.
Ref.
Zobacz sam, jak Gumisie skaczą tam i siam,
bo Gumisie cały świat już zna.
Gumiś to fajny miś.


Kolejnymi konkursami było znajdowanie różnic na rysunkach, ugryzienie jabłka wiszącego na sznurku bez użycia rąk, ułożenie misiowych puzzli, trafienie jak największą liczbą pszczół-piłeczek do ula. W każdym z konkursów rywalizowały ze sobą trzy osoby.
Najfajniejszą według dzieci i misiów :) była konkurencja nakarm misia, w której brały udział trzy dwuosobowe drużyny. Jedna osoba z drużyny miała zawiązane oczy i karmiła misia, a druga mówiła jej gdzie jest miseczka z cheerios i gdzie miś ma buzię. Zwyciężała ta drużyna, która rozrzuciła mniej chrupek i miała lepszy czas.
Był również konkurs na najładniejszego Misia. A było, co podziwiać! Dzieci przyniosły misie duże i małe, stare i nowe, kolorowe i brązowe. Najładniejszego misia wybierały prowadzące imprezę dziewczyny z Koła. Zwycięzcy konkursów otrzymywali dyplomy MISIOZNAWCY i słodkie misie bezowe. Przegrani lizaki, a wszyscy uczestnicy misiowej imprezy dostali kolorowankę z misiem i cukierki.

Oprac. Mariola Mrozek

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Friday the 9th. . Joomla 3.0 Template.