Od 2012 roku Zespół Szkolno Przedszkolny w Libuszy realizuje trzeci już międzynarodowy projekt Comenius. Jest on adresowany do uczniów oraz nauczycieli gimnazjum i nosi tytuł „Rzemiosło europejskie dawniej, dziś i w przyszłości”. Celem projektu jest przede wszystkim preorientacja zawodowa, umożliwienie młodym ludziom odnalezienie się na rynkach pracy w Europie. Przygotowując projekt nawiązaliśmy kontakt ze szkołą niemiecką i hiszpańską. Działania projektowe pomagają młodzieży zorientować się w funkcjonowaniu europejskiego rynku pracy i rozpoznać własne zainteresowania i predyspozycje. Uczniowie dowiadują się, jakie zawody były popularne dawniej, jakimi technologiami pracowano.
Podczas wycieczek do zakładów pracy mogą obserwować warunki pracy, porozmawiać z rzemieślnikami. Uczniowie śledzą w Internecie oferty szkół ponadgimnazjalnych, dyskutują, jaki profil kształcenia umożliwi im w przyszłości podjęcie atrakcyjnej pracy. Interesują się, jakich pracowników poszukują firmy, jakie są możliwości kształcenia się w wybranym zawodzie, jakie warunki należy spełnić, by założyć własną firmę. Prowadzą także Kącik Comeniusa, gdzie zamieszczają efekty pracy projektowej i stronę internetową, na której można oglądać prezentacje multimedialne, filmy i inne materiały wypracowane podczas realizacji projektu. Uczniowie ze szkół zaprzyjaźnionych są w kontakcie – piszą do siebie, przesyłają kartki świąteczne.
Realizacja tego projektu to także możliwość poznania kultury innych krajów europejskich, zapoznanie się z systemem edukacyjnym i rynkiem pracy krajów partnerskich. Spotkania z rówieśnikami ze szkół partnerskich nie tylko budują przyjaźń, ale pomagają pozbyć się stereotypów, dostarczają wiedzy o Europie. Odbywają się spotkania projektowe – organizacyjne w szkole niemieckiej oraz robocze w Polsce i Hiszpanii. Biorą w nich udział uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich.
W dniach 24 - 28 lutego 2014r. w naszej szkole gościli nauczyciele i uczniowie z Niemiec i Hiszpanii. Program pobytu był bardzo bogaty i pewnie dlatego czas płynął bardzo szybko. Goście wzięli udział w zajęciach, których tematem były popularne współcześnie zawody. Podczas spotkań popołudniowych uczniowie zaprezentowali materiały o zakładach pracy znajdujących się w ich miejscowości. Polscy uczniowie nakręcili film o pracy w piekarni i garbarni. Film powstał dzięki życzliwości właścicieli zakładów, pani Iwony Rudek i pana Jana Wala, którzy nie tylko zaprosili młodzież do swoich firm, ale poświęcili im sporo czasu i opowiedzieli niezwykle ciekawie o swojej pracy. Goście i polscy uczniowie wzięli udział w warsztatach zabawkarskich, podczas których nie tylko prześledzili proces powstawania unikatowych lalek, ale także przy pomocy pracowników zakładu wykonali własne lale w pięknych, polskich ludowych strojach. Ważnym punktem programu było zwiedzanie Biecza ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji Muzeum Regionalnego, dotyczącej bieckiego rzemiosła. Na niezwykle sympatyczne spotkanie przy herbatce i ciastku w siedzibie lokalnego rozbójnika Becza zaprosiła gości i szkolną młodzież pani Burmistrz Urszula Niemiec. Niezwykle atrakcyjna okazała się wizyta w stadninie koni huculskich w Regietowie. Niestety brak śniegu uniemożliwił zorganizowanie kuligu, ale podczas przejażdżki bryczkami, pieczenia kiełbasek, wspólnego śpiewania i tańca było bardzo wesoło. Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów, następnie nasi goście udali się do Krakowa, by zwiedzić Tyniec, Wawel i Krakowski Rynek. Było to bardzo ciekawe spotkanie i zostało wysoko ocenione przez naszych gości. Z wielką satysfakcją śledziliśmy otwartość i umiejętności językowe naszych uczniów.