dab pamieci 201620 października 2016 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Libuszy obchodziliśmy uroczystość związaną z posadzeniem "Dębu pamięci" poświęconemu panu Stanisławowi Mazurkowi - pośmiertnie awansowanemu w 2007 roku do stopnia kapitana. Uroczystość w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. przeprowadzona była dwuetapowo – rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Libuszy połączoną z koncertem pieśni patriotycznych wykonanych przez szkolny chór „Regnum Sonoris”. Druga część uroczystości przeprowadzona była przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy, gdzie zaproszeni goście, Władze Samorządowe, licznie zgromadzona młodzież, rodzina zamordowanego Stanisława Mazurka wzięła udział w przygotowanej uroczystości upamiętniającej kapitana Stanisława Mazurka. Uczeń ZSP Libuszy Kacper Fik przedstawił rys historyczny oficera Wojska Polskiego oraz idee programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”:


„Katyń ....ocalić od zapomnienia” - pod tym hasłem została zorganizowana ogólnopolska akcja sadzenia dębów, w celu uczczenia polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.
Dęby Pamięci mają upamiętniać sylwetki bohaterów wojennych - ofiar zbrodni katyńskiej. Każde drzewo symbolizuje konkretną postać, żołnierza, który zginął w Katyniu, Kalininie lub Charkowie.
Warto wiedzieć, że wiosną 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zamordowano dwadzieścia jeden tysięcy siedmiuset sześćdziesięciu ośmiu obywateli polskich, w tym ponad dziesięć tysięcy polskich oficerów wojska i policji.
Dąb, który dzisiaj zostanie zasadzony, uwiecznia naszego rodaka, libuszanina, kapitana artylerii Stanisława Mazurka.
Stanisław Mazurek, syn Zofii i Ludwika, urodził się 8 lutego 1910 roku. Był zawodowym oficerem, pełnił służbę w dwudziestym czwartym pułku artylerii lekkiej. W 1939 roku walczył z Rosjanami i dostał się do niewoli. Osadzony w obozie w Starobielsku wraz z trzema tysiącami osiemset dziewięćdziesięcioma trzema oficerami wiosny 1940 roku został przewieziony koleją do Charkowa i zamordowany nocą w piwnicach urzędu NKWD strzałem w tył głowy.
Później ciężarówkami wywieziono ciała pomordowanych polskich oficerów- - jeńców wojennych do parku Leśnego Charkowa i pogrzebano w zbiorowych mogiłach.
Porucznik Stanisław Mazurek, nasz rodak, więzień Starobielska, zamordowany w Charkowie, został w 2007 roku pośmiertnie awansowany na stopień kapitana.
W wielu miejscowościach Polski powstały pomniki katyńskie, wmurowano tablice poświęcone ofiarom tej okropnej zbrodni.
Nasz Dąb Pamięci zawsze będzie przypominał kolejnym pokoleniom libuszan kim są i jak drogo opłacona została ich wolność.

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie przez władze Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach im. Ignacego Łukasiewicza tablicy i certyfikatu upamiętniającego kapitana Stanisława Mazurka dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy panu Aleksandrowi Kaliszowi.
Symboliczny dąb pamięci został posadzony przez Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach im. Ignacego Łukasiewicza pana Janusza Krycę, dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy pana Aleksandra Kalisza oraz przedstawiciela rodziny pana Wacława Świerza. Zastały też zapalone i złożone znicze pod pamiątkowym dębem przez młodzież Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Libuszy, młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach oraz rodzinę.
Program zakończyło wyprowadzenie sztandarów, które uświetniały całą uroczystość.

Materiały filmowe z uroczystości:

Regionalna Telewizja Gorlicka

Grupa medialna Gorlice.tv

 

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Friday the 9th. . Joomla 3.0 Template.