Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Pasowanie uczniów klas I na czytelników Biblioteki szkolnej

Książki poukładane w stos. Na samej górze dwoje dzieci czyta otwartą książkę.

Treść

27 stycznia 2021 w bibliotece szkolnej ZSP w Libuszy odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim przedstawieniem przygotowanym przez uczennice i uczniów z klas VIIa, należących do Kółka Bibliotecznego. Opowiadało ono o smutnej i wiecznie znudzonej Królewnie, której nikt nie był w stanie czymkolwiek zainteresować. Wreszcie z dalekiej krainy przybył Żak, który podarował jej skrzynię pełną książek i nauczył „pięknej sztuki zwanej czytaniem”. Od tej pory Królewna nigdy się już nie nudziła.
W przedstawieniu wystąpili:
- Narrator – Gabrysia Ruwińska
- Królowa – Maja Tenerowicz
- Król – Krzysztof Kozioł
- Królewna – Julia Pabisz
- Żak – Iza Masłowska
- Ochmistrz – Sebastian Wal
- Książka – Julia Kaleta
Wiersze recytowały:
• Gabrysia Ruwińska
• Gabrysia Wójcik
•    Lena Szewczyk
•    Julia Pabisz
•    Daria Kozik, która zastąpiła swoją chorą i nieobecną siostrę Elwirę.

Niestety nie obyło się bez komplikacji. W ostatniej chwili rozchorowały się Patrycja Sikora i Elwira Kozik. Za sprawą Jacka, w rolę którego wcieliła się Iza Masłowska (kl. VII a) i Tosi, granej przez Maję Tenerowicz (kl. VII a), pierwszoklasiści przenieśli się z krainy baśni do czasów współczesnych. Aktywnie uczestniczyli w krótkiej inscenizacji pt. „Szanujemy książki”. Tosia i Jacek pokazali uczniom jak należy obchodzić się z książką, by jej nie zniszczyć.
Dzieci samodzielnie czytając liczne prośby książki, dowiedziały się w jaki sposób przygotować się do czytania, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić w trakcie lektury. Poznały „Księgę życzeń książki” 
i zapoznały się z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek. Następnie złożyły przyrzeczenie My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Przyrzekamy!
Stając się czytelnikami szkolnej biblioteki, pierwszoklasiści wypożyczyli do domu swoje pierwsze książeczki. Na zakończenie dostali zakładki do książek, ręcznie robione sówki, wklejki do zeszytu oraz książeczki przekazane przez Instytut Książki w Warszawie, przygotowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Dumni i rozpromienieni obiecali, że będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki. Oby dotrzymali słowa, a czytelniczy zapał nigdy im nie minął. 
Katarzyna Pabisz 
 

306297