Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Zmieniamy się na lepsze, czyli o inicjatywach europejskich w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy

Na zdjęciu znajduje się napis - VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego

Treść

W dniach 7-8 września dwóch nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy (p. Katarzyna Guzior i p. Edyta Korzeniec) wzięło udział w VI Międzynarodowym Kongresie Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego w Polsat Plus Arena Club na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Fundacja już od ponad 25 lat zarządza programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się. Realizacja projektów  pozwala na rozwijanie zainteresowań i pasji poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych. Kongres był wydarzeniem towarzyszącym EuroSkills. EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem i doskonaleniem umiejętności. 
W kongresie wzięli udział znamienici paneliści z kraju i zagranicy, którzy w poszczególnych sesjach podzielili się swoim doświadczeniem, refleksjami i pomysłami dotyczącymi realizacji projektów międzynarodowych na różnych płaszczyznach. Wśród nich znaleźli się m.in. 
- dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE)
- prof. Krzysztof Zanussi, Reżyser, Producent, Scenarzysta, Wykładowca, Członek Rady Programowej VI Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego
- Anna Radecka, Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Dita Traidās, Dyrektor Generalna Narodowej Agencji Erasmus+ Łotwa
- dr Anna Budzanowska, Champion European City of Science, Katowice 2024, Członkini zarządu EuroScience, Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju, Ministerstwo Edukacji i Nauki
- Komisarz Nicolas Schmit, Komisarz Europejski ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych, Komisja Europejska i wiele innych.
Debaty oraz sesje panelowe w ujmujący sposób poprowadził dziennikarz i publicysta – Marek Zając, Wiceprezes Skills Poland, FRSE.
Podczas tegorocznej edycji kongresu poruszone zostały tematy odnoszące się do globalnych trendów w edukacji: innowacyjnej ekonomii, edukacji klimatycznej, transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym oraz włączenia społecznego i różnorodności. „Skills are the Future” – motto przyświecające tegorocznej edycji Kongresu podkreśliło synergię pomiędzy projektami finansowanymi ze środków europejskich i standardami edukacyjnymi WorldSkills. Uczestnicząc w sesjach panelowych miałyśmy okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w dziedzinie edukacji i szkolnictwa zawodowego, poznać opinie ekspertów, a także wymieniać się doświadczeniami i pomysłami na przyszłość. Wydarzenie miało na celu wzbudzić dyskusje na temat rozwoju edukacji i szkoleń zawodowych, ich wpływu na gospodarkę, społeczeństwo oraz lepsze życie przyszłych pokoleń. Bardzo mocno wybrzmiało hasło, że umiejętności to przyszłość dla nowej edukacji i szkoleń zawodowych, dla przyszłych pokoleń, dla innowacyjnej gospodarki i dla lepszego życia. 
Wymiana doświadczeń, nawiązanie kontaktów zagranicznych, spotkania i rozmowy z kompetentnymi specjalistami oraz świeże spojrzenie na edukację sprawiły, że już niebawem w naszej szkole zacznie dziać się coś ciekawego. Więcej informacji niebawem.


Katarzyna Guzior
Szkolny Koordynator Erasmus+
 

275468