Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Udział uczniów w pokazie popularnonaukowym

Prowadzący spotkanie - przeprowadza eksperyment fizyczno-chemiczny. Uczniowie obserwują zachodzące zjawiska.

Treść

7 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się pokaz popularnonaukowy, którego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży w aktywności z zakresu ochrony środowiska, w tym dbania o dobrą jakość powietrza.  Pokaz został przygotowany i przeprowadzony przez edukatorów Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon - Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego utworzonej w 2017r.  
W pokazie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, a także uczniowie z ZSP w Strzeszynie i ZSP w Korczynie.
Zazwyczaj, kiedy zaglądamy do pustego pudełka, mówimy, że jest puste. Czy rzeczywiście tak jest? Czy jeśli czegoś nie widać to znaczy, że tego nie ma? Nie! Cały czas poruszamy się w mieszaninie, której nie widać, która przez nas przepływa, porusza się, może przybierać kształt, a nawet niszczyć duże obiekty! O czym mowa? Oczywiście o powietrzu! A skoro jest mieszaniną, to znaczy, że zawiera kilka składników. Co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nas i na nasze otoczenie? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali animatorzy w czasie wspaniałego pokazu.
Animatorzy Cogiteonu w oryginalny sposób poprzez zabawę prezentowali doświadczenia, angażowali uczniów do wspólnego działania i zachęcali do samodzielnego eksperymentowania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, przełamując codzienną rutynę.Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem pokazu. Otrzymali również wiele cennych wskazówek do przeprowadzania bezpiecznych eksperymentów w domu.
Udział w tym wydarzeniu był dla uczniów wyjątkowym doświadczeniem. 
Te pasjonujące zajęcia sprawiły, że uczniowie już czekają na kolejny pokaz, a może  wkrótce z wychowwcami wybiorą się do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon,które powstaje w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych.
Zachęcamy wszytkich do udziału w pokazach prowadzonych przez edukatorów Cogiteon.
 

172557