Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

GENialny wyjazd w ramach realizacji projektu ERASMUS + STEAM do GENERATORA NAUKI W JAŚLE!!!

Zjęcie grupowe w GEN w Jasło.

Treść

Od 1 września 2023 realizujemy międzynarodowy projekt Erasmus + STEAM. W ramach projektu wymieniamy się  innowacyjnymi pomysłami, doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie wykorzystywania nowych technologii w pracy dydaktycznej. Na wyjazdach uczestniczymy w konferencjach, szkoleniach, warsztatach i lekcjach otwartych. To właśnie skłoniło mnie do zabrania naszych uczniów do Generatora Nauki w Jaśle,  gdzie wzięli udział m.in. w warsztatach  programowania z klockami LEGO. Zaletą tych zajęć było to, że uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe, umiejętności organizacyjne i rozwiązywanie problemów,  ciekawość, kreatywność i pewność siebie oraz zdolności naukowe i techniczne. Wszystkie  z wymienionych umiejętności są umiejętnościami kluczowymi do budowania i rozwijania kompetencji lepszej przyszłości. 
W ramach wyjazdu uczniowie klasy VII b I VIII b wzięli udział w warsztatach z projektowaniem i kodowaniem klocków LEGO. Jeżeli ktokolwiek myśli, że klocki LEGO służą wyłącznie do zabawy, to bardzo się myli. Zabawka, która od wielu dekad cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieci i młodzieży wspomaga także rozwój kreatywności i zdolności manualnych. W wachlarzu niemal niezliczonej ilości oferowanych przez kultową markę zestawów, znajdują się również serie produktów o charakterze edukacyjnym, za pomocą których można zaprosić dzieci do świata programowania.
Zestawy LEGO Education SPIKE Prime to doskonałe narzędzie zarówno do zabawy, jak też nauki kodowania. Edukatorzy Generatora Nauki GEN z powodzeniem wykorzystują je podczas warsztatów programowania z klockami LEGO. SPIKE Prime łączy kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. Dzięki takiemu połączeniu nauka programowania i nowych technologii i jest łatwiejsza i bardzo atrakcyjna dla dzieci.
Po warsztatach uczniowie zwiedzili strefy ekspozycyjne, gdzie mieli możliwość zgłębić tajemnicę pozyskiwania energii, zapoznać się z historią przemysłu naftowego na naszych terenach, „odbyć podróż” przez nasz Układ Słoneczny, poeksperymentować, zastosować zagadnienia matematyczne w praktyce, podziwiać rośliny i zwierzęta na ekspozycji flora i fauna,  a nawet wsiąść do pociągu Hyperloop! Czas spędzony w GENie był czasem bardzo aktywnym a uczniowie  skorzystali maksymalnie z wszystkich atrakcji. Na koniec wizyty udało nam się wstąpić do Mediateki – prawdziwego raju stworzonego do rozwoju! Tam uczniowie zagrali w gry planszowe i fabularne, w szachy, rozwiązywali naukowe krzyżówki oraz korzystali ze stanowisk komputerowych. 
Wyjazd do Generatora Nauki w Jaśle był wyjazdem bardzo udanym, uczniowie  rozbudzili w sobie ciekawość eksperymentowania i stosowania wiedzy w praktyce. Bardzo podobały im się modele ekspozycyjne i możliwość działania . Wielu z nich przyznała, że z całą pewnością wróci tam raz jeszcze by doświadczyć bliskości nauki i zabawy.
 

361296