Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Relacja ze spotkania projektowego w Svidniku na Słowacji w ramach realizacji projektu z Funduszy Wyszehradzkich

Uczeń prezentuje szkołę kolegom ze szkół partnerskich.

Treść

W dniach 13-14 czerwca 2024 grupa uczniów z klasy 8b w składzie: Adrian Czado, Tomasz Czeluśniak, Paweł Lewandowski, Wojciech Mazur, Filip Sołtys, Oliwier Tumidajewicz wraz z p. Marią Mikos i p. Katarzyną Guzior, koordynatorem projektu, udała się do Svidnika na Słowacji na pierwsze spotkanie projektowe w ramach realizacji projektu V4 „A proud heritage through timeless traditions”
Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z Polski, Słowacji i Węgier zostali serdecznie powitani na terenie szkoły goszczącej przez dyrekcję szkoły i tamtejszego koordynatora. W ramach powitania odbyły się prezentacje szkół, które zostały przygotowane i przedstawione przez uczniów z każdego kraju. Była to doskonała okazja do zaprezentowania swoich placówek, a także do nawiązania pierwszych kontaktów.
Następnie wszyscy uczestnicy zaangażowali się w różnorodne działania integracyjne, które miały na celu zacieśnienie więzi między uczniami z  krajów partnerskich. Wspólnie uczyli się słowackich pieśni ludowych oraz tańców, co przyniosło wiele radości i śmiechu. Później zwiedzali szkołę i pracownie, co pozwoliło im lepiej poznać realia słowackich uczniów oraz ich system edukacyjny.
Podczas wizyty nie zabrakło konwersacji w języku angielskim, co sprzyjało nawiązywaniu nowych znajomości oraz wymianie doświadczeń. Uczestnicy mieli również okazję poznać kulturę i tradycje Słowacji oraz skosztować dań tamtejszej kuchni, co było niezwykle cennym doświadczeniem kulinarnym.
Ważnym punktem programu były warsztaty w Poddukla Cultural and Educational Center in Svidnik. Uczniowie zdobili T-shirty motywami ludowymi oraz uczyli się tkania na krosnach. To kreatywne zajęcie pozwoliło im nie tylko na rozwijanie zdolności manualnych, ale także na lepsze zrozumienie dziedzictwa kulturowego Słowacji. Wieczorem, w ramach czasu wolnego, uczniowie spotkali się na kolacji w lokalnej restauracji, gdzie również mieli okazję skosztować regionalnych dań i pograć w kręgle. To nieformalne spotkanie przyczyniło się do dalszej integracji i umocnienia nowo zawiązanych przyjaźni.
Drugiego dnia odwiedziliśmy skansen w Slovenske Narodne Muzeum, gdzie zobaczyliśmy chaty, młyn, cerkiew, zagrody i  ich wyposażenie oraz różnorodne eksponaty przedstawiające życie i kulturę dawnych Słowaków. Wizyta w skansenie była niezwykle interesująca i edukacyjna. W czasie zwiedzania zagościliśmy w szkole ludowej, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach z kaligrafii oraz warsztatach z przygotowywania tradycyjnych słowackich potraw, takich jak placki mączno-ziemniaczane i masło. Te praktyczne zajęcia pozwoliły uczniom przenieść się w dawne czasy i aktywnie uczestniczyć w codziennych czynnościach dawnych mieszkańców Słowacji.
Wizyty, w czasie których dużo się dzieje mają to do tego, że się niezwykle szybko kończą. I tak też było razem, szybko nadszedł czas na pożegnanie. Były to wzruszające momenty, pełne ciepłych słów, uścisków i łez. Uczniowie i nauczyciele wyrazili nadzieję na szybkie spotkanie w Polsce, aby kontynuować realizację działań projektowych, zawiązane przyjaźnie i współpracę.

Spotkanie projektowe z V4 z Funduszy Wyszehradzkich było nie tylko okazją do nauki i zdobywania nowych doświadczeń, ale także do budowania międzynarodowych relacji i zrozumienia międzykulturowego. Wszyscy uczestnicy wrócili do swoich krajów z pięknymi wspomnieniami i nowymi przyjaźniami.

Katarzyna Guzior
Koordynator Projektu V4

306238