Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Kolorowe, radosne, niezapomniane… spotkanie projektowe w ramach realizacji projektu. Generacja V4 -Living in harmony with traditional values

Reprezentacja uczniów przygotowana na powitanie gości

Treść

W dniach 24-26 września  2024 goście z Wegier i Słowacji odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy, uczestnicząc w bogatym programie kulturalno-edukacyjnym, który miał na celu integrację oraz wymianę doświadczeń. Już od pierwszych chwil, spotkanie przebiegało w niezwykle radosnej atmosferze. Zarówno uczniom, jak i nauczycielom udzielała się pozytywna energia. Najpierw odbyła się oficjalna ceremonia powitania, podczas której wszyscy – uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście – mieli okazję poznać się, wysłuchać przemówień dyrekcji, przedstawicieli szkoły oraz obejrzeć bogaty program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem swoich nauczycieli. Przed gośćmi wystąpił chór szkolny i regionalny zespół taneczny „Podgrodzianie”. Goście zachwyceni śpiewem i tańcem, sami postanowili spróbować swoich sił. W efekcie końcowym byliśmy świadkami spektakularnego pokazu w wykonaniu międzynarodowym.

Po ceremonii powitania, goście obejrzeli szkołę, sale lekcyjne, halę gimnastyczna i część przedszkolną. Zaprezentowaliśmy zarówno zaplecze dydaktyczne, jak i codzienne życie uczniów. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne, przygotowane przez koordynatora projektu i uczniów klasy 8b, którzy zadbali o atmosferę wspólnej zabawy, organizując różnorodne gry i zabawy, które pomogły w przełamaniu lodów i nawiązaniu nowych znajomości.

Na obiedzie zaserwowanym w szkolnej stołówce podano tradycyjne polskie potrawy, co stanowiło nie tylko smakowitą przerwę, ale także okazję do zapoznania się z kuchnią naszego regionu.

Ważnym punktem naszego spotkania była popołudniowa wycieczka do historycznego miasta Biecz. Po spotkaniu z burmistrzem w Miejskiej Bibliotece, goście mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki tego urokliwego miasta oraz zrobić drobne zakupy pamiątek w wolnym czasie. Zwiedzanie atrakcji Biecza zostało zaplanowane z wykorzystaniem aplikacji, skanowaniem kodów QR i wykonywaniem zadań, oczywiście w duchu dobrej zabawy i międzynarodowej współpracy. Wszystkie grupy wykonały zadania na 100%, dotarły w każde miejsce i udokumentowały swoje działania.

Nagrodą za to, że świetnie się spisali był wieczorek integracyjny, który okazał się jednym z najważniejszych momentów wizyty. Na świeżym powietrzu zorganizowano ognisko, podczas którego pieczono kiełbaski, śpiewano piosenki, a także tańczono przy dźwiękach lokalnej muzyki. Atmosfera była wspaniała – zarówno goście, jak i gospodarze bawili się doskonale, zacieśniając więzi i wymieniając się doświadczeniami. Ten wyjątkowy wieczór pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Drugiego dnia cała grupa projektowa udała się autokarem do Nowego Sącza. Tam goście mieli okazję zwiedzić Park Etnograficzny z przewodnikiem, poznając historię i tradycje regionu. Następnie odwiedziliśmy Miasteczko Galicyjskie, gdzie mieliśmy chwilę by sięgnąć w przeszłość jak żyli nasi przodkowie. Kolejną atrakcją były warsztaty garncarskie i malowanie na szkle, które pozwoliły na praktyczne zapoznanie się z lokalną sztuką ludową. Obiad odbył się w tradycyjnej Karczmie Lachów Sądeckich, gdzie podano regionalne dania przy dźwiękach regionalnej muzyki. Podkreślić należy, że goście byli pod wrażeniem atrakcji, które im zorganizowaliśmy.

Ostatni dzień, 26 września, upłynął pod znakiem I Jarmarku Regionalnych Specjałów i Rękodzieła, podczas którego promowano lokalne tradycje, muzykę i rzemiosło. Organizowane warsztaty kulinarne, pokazy koronek bobowskich oraz stoiska lokalnych producentów były prawdziwą gratką dla uczestników. Po obiedzie, na którym serwowano tradycyjne polskie potrawy, goście mieli okazję odwiedzić liczne stoiska wystawowe i zakupić regionalne wyroby.

Zakończenie wizyty było pełne emocji. Po oficjalnym pożegnaniu i zakończeniu projektu trudno było się rozstać. Wiele osób nie kryło łez, a pożegnania trwały długo – wytworzone więzi i wspólne chwile na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Jednak to nie koniec wspólnych spotkań! Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie projektowe w Miskolcu na Węgrzech, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy!

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu włączyli się w działania projektowe i przygotowanie tej wizyty. To dzięki Wam, udało się zorganizować coś niesamowitego. Dziękuję!

Katarzyna Guzior

Szkolny Koordynator Projektów Międzynarodowych

374327