Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

STEAM bez Granic – Międzynarodowa Wymiana Wiedzy i Inspiracji w ramach projektu Erasmus+

Udział w warsztatach chemicznych

Treść

Drugi dzień spotkania projektowego był jeszcze bardziej pracowity od poprzedniego. Goście z Malty, Portugalii, Litwy i Irlandii byli obecni w szkole od wczesnych godzin porannych. Rozpoczęli dzień od obserwacji fascynujących warsztatów chemicznych w klasach IIa, IIIb i VIIIb. Uczniowie mieli okazję przeprowadzać niesamowite eksperymenty z nadmanganianem potasu, suchym lodem, gazami oraz innymi intrygującymi substancjami. Pokazy chemiczne pełne były spektakularnych reakcji – wulkany piany, tajemnicze zmiany kolorów i widowiskowe efekty mgły i dymu. Goście obserwowali te zajęcia z zapartym tchem, podziwiając odwagę uczniów, ich trafne wnioski oraz zaangażowanie w naukę przez doświadczenie.
Te warsztaty pokazały, jak bardzo zależy nam na wszechstronnym rozwoju uczniów, kładąc nacisk na kreatywność, innowacyjność i rozwój kluczowych kompetencji. STEAM w naszej szkole to nie tylko metoda nauczania, ale sposób na pobudzanie pasji, myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów. Nasz zespół nauczycieli to prawdziwi pasjonaci, którzy wdrażają nowoczesne metody i techniki pracy, inspirując uczniów do odkrywania świata i zadawania pytań. Ich zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem i stanowią wzór do naśladowania.
Po sesjach warsztatowych goście udali się na hospitację lekcji muzyki z wykorzystaniem elementów STEAM oraz zajęć modelowania i wydruku 3D, którą trener poprowadził z uczniami klas szóstych - grupy robotyki.

Zajęcia z programem Tinkercad i drukowaniem 3D zrobiły furorę. Uczniowie, idąc za instrukcjami nauczyciela, byli w stanie zaprojektować własne modele i mieli możliwość ich wydrukowania. Pan Łukasz Stelmach zadbał o to, by na pamiątkę wspólnych zajęć każdy uczestnik otrzymał zawieszkę do kluczy ze swoim imieniem oraz model ośmiorniczki. Choć może wydawać się to drobiazgiem, bardzo ucieszyło gości i rozbudziło ich ciekawość, jak te przedmioty zostały wykonane. Pan Łukasz Stelmach zaprezentował także gablotę  modeli 3D, w której znajdują się pomoce dydaktyczne z biologii, przyrody, matematyki, języka polskiego itd.. Goście byli pełni uznania, fotografowali te cudeńka i gratulowali pomysłowości.
Po zajęciach w szkole goście udali się na spotkanie z ekspertami STEAM do Generatora Nauki w Jaśle. Dyrektor placówki, pan Krzysztof Haluch, serdecznie powitał uczestników i zaprosił na inspirującą prelekcję w języku angielskim na temat wartości STEAM i realizowanych projektów. Eksperci podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując przykłady dobrych praktyk.
Po części teoretycznej goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych, gdzie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty wykorzystujące codzienne substancje – zmiany kolorów, efektowne erupcje wulkanów, reakcje przebarwień pod wpływem światła oraz generowanie mgły i dymu. Następnie uczestnicy pracowali z klockami LEGO, budując i programując roboty poruszające się w rytm muzyki. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie interaktywnych wystaw Generatora Nauki. Goście zgłębiali tajniki pozyskiwania energii, poznawali historię przemysłu naftowego, eksplorowali Układ Słoneczny, wykonywali praktyczne doświadczenia matematyczne oraz podziwiali florę i faunę. Największą atrakcją okazała się imponująca maszyna Goldberga oraz możliwość przejażdżki rowerem po linie zawieszonej między budynkami – wyzwanie, które udowodniło, że jesteśmy drużyną STEAM, dla której nie ma rzeczy niemożliwych!
Na zakończenie dnia goście otrzymali pamiątkowe upominki, a koordynator projektu, pani Katarzyna Guzior, wręczyła dyrektorowi Generatora Nauki w Jaśle koszulkę z logo STEAM w podziękowaniu za współpracę i otwartość na innowacyjne działania edukacyjne. Dzień, choć pełen wrażeń, inspirujących spotkań i kreatywnych zajęć, pozostawił w uczestnikach mnóstwo niezapomnianych wspomnień. Goście byli pod ogromnym wrażeniem organizacji wydarzenia i bogactwa programu. W rozmowach wielokrotnie podkreślali niezwykłą atmosferę współpracy, wsparcia i życzliwości polskiego zespołu projektowego. To wszystko idealnie wpisało się w motto naszej wizyty: Together we create the future!

Katarzyna Guzior
Koordynator Projektów Międzynarodowych
Erasmus+ & eTwinning
ZSP Libusza

447321