Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

STEAM-em przez edukację – dzień pełen inspiracji, pasji i współpracy w ramach spotkania projektowego Erasmus+

Obserwacja lekcji matematyki w klasie II

Treść

Trzeci dzień spotkania projektowego poświęcony był na obserwację kolejnych zajęć lekcyjnych, w tym zajęć z matematyki w edukacji wczesnoszkolnej w klasie IIa i IIIb oraz warsztatów robotyki, gdzie nauczyciele mieli okazję zapoznać się z elementami robotyki oraz zestawami projektowania za pomocą klocków SkriKit. Urozmaiceniem była obserwacja lekcji wychowania fizycznego, podczas której uczniowie zaprezentowali rozgrzewkę, ćwiczenia wdrażające oraz technikę gry w piłkę ręczną. Nauczycielom bardzo spodobało się zaangażowanie uczniów w grę.

Nauczyciele obserwujący zajęcia w edukacji szkolnej byli pełni podziwu i uznania dla przygotowania dzieci. Przeglądali ich zeszyty przedmiotowe, podziwiali technikę pisania oraz sposób prowadzenia notatek z lekcji. Podkreślali, że na każdym kroku odczuwali serdeczność i przyjazne nastawienie.

Każda z obserwowanych lekcji wniosła wiele cennych pomysłów i stanowiła źródło inspiracji w pracy dydaktycznej. Ta wizyta była kopalnią pomysłów i innowacyjnych metod pracy.

Nasi goście mieli również okazję zapoznać się z klockami KORBO – wyjątkowymi klockami konstrukcyjnymi. Wykorzystując je w praktyce pokazaliśmy, że nauka poprzez zabawę z unikatowymi klockami konstrukcyjnymi przynosi wiele korzyści, m. in. rozwija wyobraźnię przestrzenną, wspomaga logiczne myślenie, trenuje kompetencje poznawcze, ćwiczy zdolności manualne oraz kształtuje umiejętności społeczne.

Czas wizyty był bardzo pracowity. Nawet podczas przerw przy ciastku i kawie dyskutowaliśmy o tym, co było w naszym projekcie wartościowe, co udało nam się wdrożyć, nad czym można byłoby jeszcze popracować i co uważamy za nasz największy sukces. Jednogłośnie przyznaliśmy, że stanowimy świetnie zgrany zespół, który jest dla siebie nawzajem źródłem inspiracji i wsparcia.

Środowe popołudnie spędziliśmy w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu, gdzie serdecznie przywitali nas Pan Wojciech Papaj, – wicedyrektor ds. Ośrodka w Nowym Sączu i Pani Iwona Nowak, Kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu. Spotkanie poprowadziły :

p. Joanna Mikulska – nauczyciel doradca metodyczny fizyki

p. Renata Słaby- nauczyciel doradca metodyczny plastyki

p. Grażyna Łabno - nauczyciel doradca metodyczny przyrody, biologii i chemii

p. Wioletta Kleczyńska- nauczyciel doradca metodyczny języka angielski

Panie nauczycielki zaprezentowały zrealizowane przez siebie projekty STEAM na lekcjach fizyki. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna, w trakcie której goście mieli okazję własnoręcznie wykonać prace i wziąć udział w ciekawych ćwiczeniach. Nauczyciele z krajów partnerskich z wielkim zaangażowaniem wypełniali polecenia, świetnie się przy tym bawiąc. Koordynatorzy przyznali, że bardzo cieszą się z tej wizyty i kolejnych innowacyjnych pomysłów oraz rozwiązań, które wdrożą w swoich placówkach.

Po wizycie w MCDN grupa projektowa udała się na obiad w Karczmie Lachów Sądeckich, gdzie przy dźwiękach góralskiej muzyki kosztowali regionalnych specjałów.

Wieczorem podczas kolacji odbyło się uroczyste podsumowanie wizyty oraz wręczenie certyfikatów i podziękowań zaangażowanym nauczycielom. W podsumowaniu uczestniczył Pan Grzegorz Nosal, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, który wyraził radość z podejmowania takich inicjatyw jak realizacja międzynarodowych projektów Erasmus+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy. Podkreślił, że projekty te rozwijają uczniów, wzbogacają warsztat pracy nauczycieli i pozytywnie wpływają na rozwój kompetencji przyszłości.

Koordynator Projektów Międzynarodowych Erasmus+ & eTwinning w ZSP w Libuszy, Pani Katarzyna Guzior, podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wizyty i realizację działań projektowych. Podkreśliła, że jest wdzięczna za owocną współpracę, która sprawiła, że ta wizyta była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Goście od pierwszego dnia byli pod ogromnym wrażeniem i mówili, że w naszej szkole dzieje się coś niesamowitego – to przerosło ich oczekiwania. Przygotowanie wizyty było przedsięwzięciem długofalowym i bardzo wymagającym, ale radość gości oraz ich łzy wzruszenia świadczyły o tym, że było to coś naprawdę wyjątkowego. Nasza szkoła na trwałe zapisała się w pamięci gości, którzy już przy wyjeździe mówili, że szybko chcą do nas wrócić.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że to spotkanie projektowe w naszej szkole stało się NASZYM WIELKIM SUKCESEM!!!

 

Katarzyna Guzior

Koordynator Projektów Międzynarodowych

Erasmus+ & eTwinning

ZSP Libusza

447633