Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Odkrywamy Małopolskę – wycieczka klas młodszych do Wieliczki

Kaplica św. Kingi

Treść

30 września  uczniowie klas drugich i trzecich wraz z opiekunami wybrali się do Kopalni Soli w Wieliczce był to "Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małoposkiego". Przez ok 3 godziny dzieci wędrowały podziemnymi korytarzami, z uwagą słuchając ciekawostek prezentowanych przez przewodnika. Poznały legendy związane z kopalnią, zgłębiły swoją wiedzę na temat pracy górników oraz bogactw naturalnych, a wszystko to w przystępny i atrakcyjny sposób. Przewodnik wprowadził małych turystów w magiczny świat Solilandii. Prowadził z nimi dialogi, zadawał zagadki do rozwiązania, sprawdzał ich spostrzegawczość. Na swojej drodze dzieci spotkały skrzata Soliludka, który na chwilę przejął rolę przewodnika, tajemniczego Skarbnika – ducha kopalni, który również miał dla nich zadania do wykonania oraz wiele niespodzianek. Na pożegnanie każde dziecko dostało solilizaka oraz dyplom Znawcy i Przyjaciela Solilandii.
Na trasie do pokonania było ok. 800 schodów, z czego na starcie już 380, blisko 3 kilometry krętych korytarzy i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię, ale było warto! Wszystkich urzekły wykute w soli piękne komory, a wśród nich ta najbardziej wyjątkowa – Kaplica św. Kingi, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Wędrując szlakiem turystycznym uczniowie ,,zasmakowali" także kopalnianej soli. Po tak wyczerpującej wyprawie, kilkadziesiąt metrów pod ziemią czekał na wszystkich pyszny obiadek. Pobyt w kopalni zakończył się zakupem pamiątek. 
Drugim punktem programu wycieczki był seans filmowy w Cinema City Kraków. Dzieci wyposażone w popcorn i napoje z wielkim zainteresowaniem obejrzały film pt. „Mała Wielka stopa 2: W rodzinie siła”. Po filmie, dla ostudzenia emocji czekała na wycieczkowiczów jeszcze jedna niespodzianka – pyszne lody w Good Lood. 
Mimo późnej pory, autobus w drodze powrotnej tętnił życiem. Chociaż pogoda w tym dniu nas nie rozpieszczała, wszyscy wrócili do domu w znakomitych nastrojach, pełni wrażeń i nowych doświadczeń. 

AD

Logo województwa małopolskiego - kolorowy napis małoposka

64522