Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Wycieczka klas młodszych do Krosna w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

6. Dzieci znajdują się w pracowni, gdzie powstają szklane figurki. Tu oglądają pana, który formuje na gorąco szklanego ptaszka.

Treść

24 listopada 2021r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Krosna. Wzięło w niej udział 49 uczniów z klas IIa, IIb oraz IIIb. Była ona wynikiem przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, w ramach którego szkoły, w tym nasza, otrzymały środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Spośród długiej listy propozycji wartych odwiedzenia miejsc, zgodnie z regulaminem, wybraliśmy dwa.
Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz udział w warsztatach edukacyjnych. W ciągu trzech godzin dzieci poznały proces produkcji wyrobów szklanych, sztukę obróbki, zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Uczniowie obejrzeli projekcję filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku oraz interaktywne sale, uczestniczyły w eksperymentach i zabawach. Atrakcją było samodzielne wybicie medalu oraz warsztaty malowania bombek choinkowych.
Drugim punktem wycieczki było poznanie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Tu czekały na dzieci interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których dowiedziały się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców okolic. Poznały lokalne historie, tradycyjne zwyczaje i obrzędy, po drodze napotkały wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosły je w podróż do dawnego świata. Nie zabrakło baśni i legend. Na koniec, podczas warsztatów uczniowie wykonali samodzielnie lalki motanki. 
Pobyt w Krośnie zakończył się posiłkiem w McDonald’s, który był kolejną, wyczekiwaną przez dzieci atrakcją.
Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu wrażeń, ciekawych przeżyć, wzbogaciła ich o nową wiedzę i doświadczenia. Była znakomitym dopełnieniem i uatrakcyjnieniem procesu edukacyjnego.

                                                                                                                                           AD

Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki

Logo Poznaj Polskę
 

64527