Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Wycieczka klas piątych i szóstych do Krosna w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

W trakcie warsztatów odbywa się pokaz sztuki hutniczej, podczas którego powstała szklana świnka skarbonka

Treść

23 listopada 2021 r. klasy piąte i szóste uczestniczyły w wycieczce do Krosna. Był to wyjazd zorganizowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
Dzięki projektowi uczniowie mieli możliwość zwiedzić krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła. Pod opieką przewodnika poznali historię huty szkła w Krośnie. Dowiedzieli się, jak wygląda wytwarzanie, malowanie i grawerowanie szkła, produkcja witraży oraz szklanych figurek metodą palnikową. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznali się z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, jak i użytkowe. W piwnicach zwiedzili również salę „szkła w fizyce”. Dużą atrakcją dla uczniów był pokaz sztuki hutniczej, podczas którego powstała szklana świnka skarbonka, a także warsztaty malowania bombek choinkowych. Każdy uczestnik zabrał do domu własnoręcznie ozdobioną szklaną bombkę.
Drugim odwiedzonym miejscem było Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Etnocentrum, choć ma sale ekspozycyjne, nie jest typowym muzeum. Przyciąga młodych ludzi poprzez nowoczesne multimedia, takie jak kinekty, stoły do mapingu czy ekrany z etnogrami. Tam nasi uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne i dawne obyczaje mieszkańców okolic. W scenerii peronu kolejowego obejrzeli stare fotografie przedstawiające historię regionu. Duże wrażenie zrobiła na nich sala legend, gdzie poznali jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji, siedząc w drabiniastym wozie. Dodatkową atrakcją było to, że w trakcie słuchania opowieści wóz zaczął się trząść, niczym podczas jazdy po wyboistej drodze. W sali gier zwiedzający poznali proces powstawania chleba, zmierzyli się z sianiem, koszeniem oraz młóceniem zboża przy pomocy cepa. Wszystko to dzięki nowoczesnej grze w technologii kinect. Zaskoczeniem była także wirtualna przymierzalnia strojów ludowych, która pozwoliła uczniom przejrzeć się w lustrze w tradycyjnym stroju łemkowskim, pogórzańskim czy krakowskim. Na koniec uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia motanek, czyli dawnych słowiańskich lalek, motanych z nici, gałganków i skrawków materiałów. Każdy uczestnik warsztatów swoją motankę zabrał na pamiątkę do domu. 

Logo Ministerstaw Edukacji i Nauki

Logo Poznaj Polskę
 

64527