Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole

5 Przy ścianie, między oknami, stoi tablica z napisem „Proszę państwa, oto miś. Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu łapę poda. Nie chce podać? A to szkoda”. Obok niej, na krześle, siedzi duży pluszowy miś panda.

Treść

Kolorowy lub bury, mały, duży, w kubraczku lub bez… Każde dziecko ma swojego ukochanego misia. Pluszak ten jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Stał się również bohaterem wielu książek i filmów. Być może dlatego doczekał się swojego święta… 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Ze względów epidemicznych misiowe spotkania odbyły się dla każdej klasy oddzielnie i w dwóch dniach:

  • czwartek (25 listopada) 

-    Kl. Ib – godz. 8:00 – 8:45
-    kl. Ia – godz. 8:55 – 9:40         
-    kl. Ib – godz. 9:50 – 10:35       
-    kl. IIa – godz. 10:45 – 11:30    

  •  piątek (26 listopada) 

-     kl. IIIb – godz. 8:55 – 9:40         
-     kl. IIIa – godz. 9:50 – 10:35       
W szkolnym Dniu Pluszowego Misia wzięło udział 105 dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, oraz przedszkolaki z grupy „Pszczółki”. 
Z okazji tego miłego święta w czwartek 25 listopada biblioteka szkolna zamieniła się w zaczarowaną krainę Misiów „Misiolandię”. Aby do niej wejść dzieci musiały mieć ze sobą pluszowego misia i otrzymać bilet wstępu. 
Uroczystość rozpoczęła się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia. A zaczęło się to tak…
W 1902 r. prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi wystawiono na strzał niedźwiadka. Mimo, że Prezydent był zapalonym myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia przestraszonego małego niedźwiadka. 
Świadkiem tego zdarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż   Morris Michtom,  właściciel sklepu z zabawkami,  postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą Prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Nazwa ta do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Od tej pory rozpoczęło się „misiowe” szaleństwo, które trwa do dziś. W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. 
Po tej części rozpoczął się czas zabaw i zgadywanek. W ich trakcie dzieci odgadywały tytuły i imiona bohaterów książkowych. Uczniowie mieli również za zadanie dokleić misiowi uszy, łapki i nóżki z zawiązanymi oczami, nakarmić głodnego misia. Również Panie wychowawczynie miały swoją konkurencję, która polegała na łowieniu rybek na wędkę. Należy przyznać, że poradziły sobie znakomicie z tym zadaniem. 
Na zakończenie każda klasa otrzymała Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia i słodkie „małe co nieco”. 
Szkolne obchody Pluszowego misia przeciągnęły się aż do 29 listopada, kiedy to szkolną bibliotekę odwiedziły przedszkolaczki z grupy „Pszczółki”. Po krótkim przypomnieniu im, skąd wziął się Dzień Pluszowego Misia, dzieci przystąpiły do lukrowania i ozdabiania piernikowych misiów. Zabawa była fantastyczna, o czym świadczyły roześmiane buzie przedszkolaków.
Mimo, że Światowy Dzień Pluszowego Misia już za nami -  i że kończy się świętowanie, mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy tę wspólną zabawę, w normalnych warunkach, bez reżimu sanitarnego.


K. Pabisz

64522