Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Klasa IVb upamiętnia 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Replika lampy Ignacego Łukasiewicza - w plastikowej butelce świeci znicz na baterie. Butelka ozdobiona sznurkiem jutowym i wstążką.

Treść

W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, patrona przemysłu naftowego i gazowniczego. By uczcić pamięć polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy naftowego, Sejm ustanowił rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Klasa IVb aktywnie włączyła się w akcję upamiętnienia polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Europie. Warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego o biografii Ignacego oraz jego rewolucyjnych dokonaniach dla ludzkości. W pogadance z nauczycielem uczniowie rozmawiali o tym jak ludzie radzili sobie bez prądu i żarówki, posługując się ogniem w różnej formie i postaci. Na zajęciach dowiedzieli się co to jest lampa naftowa oraz mieli możliwość zobaczyć na żywo jak działa prawdziwa lampa "z epoki". Dużym zaskoczeniem dla wszystkich była waga repliki lampy Łukasiewicza - nikt nie spodziewał się, że może ważyć kilka kilogramów i to bez nafty w zbiorniczku. 

Wszyscy z niecierpliwościa oczekiwali części praktycznej warsztatów. Każdy z uczestników wyposażony w pistolet do kleju na gorąco, sznurek jutowy oraz duży zapał do pracy, pod kierunkiem nauczyciela wykonał samodzielnie prostą lampę naftową. Wykonane lampy zawierają znicze na baterie, które w nocy będą oświetlały pomieszczenie. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów. Cieszymy się, że mogliśmy upamiętnić Ignacego Łukasiewicza, który nie tylko przyczynił się do światowej rewolucji naftowej ale dzięki wynalezieniu lampy naftowej uratował wiele istnień ludzkich. Któż, jak nie społeczność lokalna, która na swojej ziemi przechowuje wiele pamiątek z okresu, gdy ziemia gorlicka była centrum światowego przemysłu naftowego powinna dbać o pamięci o Ignacym Łukasiewiczu.

90683