Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Wycieczka klasy IVb do Bochni

W szklanej gablocie kolekcja kolorowych motyli z różnych zakątków świata.

Treść

9 czerwca 2022 r. klasa IVb wybrała się na wycieczkę do w Bochni. Pierwszym punktem na naszej trasie było Muzeum Motyli w Bochni. Znajduje się tam największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Przeglądnęliśmy tam motyle nocne i dzienne podzielone według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata.
Następnie po, krótkim spacerze dotarliśmy do Kopalni Soli,  którą założono w 1248 r. Jest ona  jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r.) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 r., doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszego pana przewodnika zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką wzdłuż  podłużni August. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników. 
Odwiedziliśmy także Stajnię Mysiur, w której do lat 60 XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. Cały czas towarzyszył nam stuk młotków i dźwięk sypiącej się soli, a spadające słone krople niektórym uczestnikom wycieczki przepowiedziały przyszłość Uśmiech. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym spędzeniem czasu, w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi.  
Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników. 

118646