Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Klasy czwarte wędrują szlakami Magury Małastowskiej

Klasy czwarte wędrują zielonym szlakiem turystycznym. Uczniowie przechodzą leśną ścieżką pod dużymi drzewami.

Treść

W dniu 14 czerwca uczniowie klasy IVa oraz IVb uczestniczyli w rajdzie pieszym na terenie Magury Małastowskiej. Choć pogoda w dni poprzedzające wyjazd była deszczowa - Magura powitała nas pięknym słońcem. Zaplanowana trasa rajdu przebiegała dwoma szlakami: zielonym, niebieskim oraz ścieżka przyrodniczą Nadleśnictwa Gorlice.

Pierwszym miejscem, gdzie po kilkunastominutowym podejściu odpoczęliśmy był plac zabaw w okolicy górnej stacji narciarskiej. Nikt z uczestników nie spodziewał się, że w środku lasu będzie mógł pobawić się w bardzo nowoczesnym placu zabaw, gdzie największym wzięciem cieszyła się zjeżdżalnia. Po krótkim wypoczynku wyruszyliśmy dalej aby zdobyć szczyt Magury Małastowskiej 813 metrów n.p.m oraz zobaczyć  cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 58. Został on wybudowany według projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Pochowanych jest na nim 60 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 76 z armii rosyjskiej, poległych w okresie od stycznia do maja 1915 r. Dominantą cmentarza była kamienna piramida z tablicą inskrypcyjną i wysokim drewnianym krzyżem.


Powrót ze szczytu był na szczęście mniej wymagający a od Przełęczy Magurskiej uczestnicy rajdu schodzili ścieżką przyrodniczo-historyczną  „Magura Małastowska", przedstawiającą  zagadnienia różnorodności gatunkowej lasów górskich, produkcji szkółkarskiej, hodowli lasu oraz tematykę związaną z historią Ziemi Gorlickiej. Po drodze dzieci zapoznały się z florą i fauną naszych lasów, miały okazję poznać główne gatunki drzew, wielopiętrową budowę lasu, cele i zadania gospodarki leśnej. Każdy punkt trasy zobrazowany był ciekawymi, bogatymi w ilustrację i zdjęcia tablicami.


Młodzież pomimo zmęczenia z uśmiechem na twarzy dotarła na plac biwakowy, gdzie upiekła kiełbaski i wypiła ciepłą herbatkę. Bardzo dużo frajdy sprawiły gry i zabawy na placu ogniskowym m.in. gra w sapera, „głupiego Jasia” oraz przeciąganie liny między drużynami. Rajd był wspaniałą okazją by sprawdzić swoje możliwości i siły oraz wspaniale spędzić czas z kolegami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

77044