Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole! #LaboratoriaPrzyszłości

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole! #LaboratoriaPrzyszłości

Treść

Szkoła Podstawowa w Libuszy uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Kodowania – Code Week. Celem akcji było popularyzowanie i promocja nauki programowania. Uczniowie naszej szkoły przez cały tydzień brali udział w zajęciach wykorzystujących programowanie w nauce i zabawie oraz korzystanie z nowych technologii. Uczyli się programować, nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie i ciekawość.

W klasie 3a zostały przeprowadzone warsztaty z użyciem robota Photon. Wykorzystując matę edukacyjną, miniatury budynków i robota uczniowie dowiedzieli się o technlogiach umożliwiających poruszanie się pojazdów bez kierowców. Po zajęciach wszyscy potrafili wymienić przykłady danych z jakich korzystają pojazdy autonomiczne oraz wymienić budynki lub miejsca niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta.

W klasach IV-VI uczniowie zostali wprowadzeni w świat programowania i myślenia algorytmicznego ucząc się programowania poprzez stronę internetową  code.org.  Wykorzystane zostały do tego kursy online o tematyce m.in. „Minecraft", „Dance party”,  „Krainy lodu”. Podczas lekcji uczestnicy  wykonywali zadania z wybranych przez siebie kursów code.org i poznali podstawowe pojęcia, komendy związane z programowaniem.  

Klasy VII-VIII  uczestniczyły w lekcjach związanych z modelowaniem i wydrukiem 3D. Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali temat modelowania 3D, zobaczyli gotowe wydruki 3D, na platformie tinkercad wykonali pierwsze ćwiczenia po uprzednim przeszkoleniu. Zadaniem praktycznym było zaprojektowanie idealnej aranżacji swojego pokoju. Uczniowie musieli zmierzyć się z wirtualnymi pomiarami pomieszczenia, odwzorowaniem rzutów pokoju, a następnie pracą koncepcyjną i projektowaniem wnętrza! Mogli stworzyć cały projekt samodzielnie lub wykorzystać do niego gotowe modele 3D znalezione w bazie na przykład Skrimarketu. 

W jaki sposób uczyć się efektywnie – to pytanie zadaje sobie każdy, niezależnie od wieku. Okazuje się, że nauka, która daje najlepsze efekty, to taka którą możemy doświadczyć, zobaczyć, z którą możemy wejść w interakcję.

Wszyscy uczestnicy Europejskiego Tygodnia Kodowania otrzymali imienne certyfikaty. Zajęcia przeprowadzono z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.


#LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci #Photon

255273